فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ریتا زن یهودی‌عراقی‌تباری که داعش را به وحشت انداخته است

  منبع: لندن-کمال قبیسی

  ریتا زن یهودی عراقی‌تباری است که در سال 1963 در شهر بصره متولد شد، او اکنون مقیم آمریکاست اما کسی از آدرس دقیق یا محل زندگی‌اش اطلاعی ندارد. ریتا اولین کسی است که پس از هر عملیات تروریستی در هر نقطه‌ای از جهان مثلث‌‎ «سی.آی.ای، اف. بی. آی و بخش اطلاعاتی کاخ سفید» به سراغ او می‌روند و با او تشکیل جلسه می‌دهند. او با قدرت تمام در یک اتاق بسته در دفتر یا در خانه‌اش از طریق کامپیوتر مرزهای مجازی را در می‌نوردد و وارد حریم اینترنتی دولت اسلامی «داعش» در عراق و سوریه می‌شود. قلمروی که ورود به آن برای هر کسی ناممکن است.

  ریتا با اینکه هزاران کیلومتر دور از داعش زندگی می‌کند، اما با استراق سمع و ربودن اطلاعات بسیار حساس از طریق اینترنیت و از درون اتاق‌های تاریک داعشیان، لرزه به اندام این گروه انداخته است. طبق منابع العربیه ریتا به 4 زبان مسلط است او با ابزارهای خود با اسلحه‌ای نرم که همان کامپیوتر و اینترنیت باشد از ایالات متحده به قلمرو داعش می‌تازد و در حالی که داعشیان در حال چرت زدن هستند مهمترین اطلاعات آنها را می‌رباید و پیش از آنکه از خواب بیدار شوند، اسرار آنها را به دست می‌آورد. او وبسایت استراق سمع « SITE» علیه تروریسم را تاسیس کرده است.


  ریتا در سال 2002 خبرگزاری استراق سمع از شبکه‌های سری تروریستی را راه اندازی کرد، این خبرگزاری جدید « International Terrorist Entities»(SITE) نام دارد.

  او هر اطلاعات تصویر، ویدیویی و یا نوشتاری از تروریست‌ها به دست آورد آنها را برملا کرده، در این وبسایت منتشر و پخش می‌کند. بارها ویدیوهای عملیات انتحاری را قبل از اینکه داعشی‌ها از رسانه‌های خود پخش کنند، در معرض دید کاربران صفحه خود قرار داده است.

  طبق گزارش مجله آمریکایی «The New Yorker» ریتا از خانواده‌ای یهودی است، پدر او به همراه 8 یهودی دیگر در سال 1968 به دست بعثی‌ها در بغداد به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در ملاء عام اعدام شدند. تمام دارایی‌های این خانواده‌ها نیز مصادره شد. طبق این گزارش او به زبان عربی کاملا مسلط است. مادر ریتا پس از اعدام پدر ریتا چهار کودکش را که ریتا یکی از آنها بود،از طریق مرز عراق وارد ایران کرد و سپس از ایران به اسرائیل مهاجرت کردند. در اسرائیل در شهر ساحلی «بیت یام» در نزدیکی تل آویو اقامت کردند. ریتا در اسرائیل خدمت نظامی را به پایان رساند و سپس با ورد به دانشگاه تل آویو در رشته علوم سیاسی و تاریخ خاورمیانه فارغ التحصیل شد. ریتا پس از آن به آمریکا مهاجرت کرد و از طریق شوهر آمریکایی‌اش، تبعه آمریکا شد و اکنون سه فرزند دارد.


  ریتا اولین کسی بود که ویدیوی سربریدن خبرنگار آمریکایی Steven Sotloff به دست داعش را پیش از آنکه خود داعش پخش در سایت خود منتشر کرد.


  ریتا در سال 2003 کتابی تحت عنوان (Terrorist Hunter) منتشر کرد. در این کتاب آمده است، کسانی که با وی کار می‌کنند برای کسب اطلاعات از فعالیت تروریست‌ها نیازی ندارند که به عراق یا افغانستان سفر کنند بلکه آنچه را که در جستجوی آن هستند می‌توانند به سادگی و از طریق استراق سمع اینترنتی به دست آورند. به همین دلیل داعش از خبرگزاری «سایت» (SITE) به شدت می ترسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران