فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حضور شاهزاده محمد بن سلمان در راس هیئت سعودی در اجلاس گروه 20 در چین

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یازدهمین نشست سران گروه 20 که همه ساله با حضور رؤسا و مقامات بلندپایه کشورهای عضو و همچنین مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار می‌شود، روز یکشنبه 4 سپتامبر به میزبانی چین و با سخنرانی شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور در شهر هانگژو آغاز شد.

  شاهزاده محمد بن‌سلمان ولی ولیعهد سعودی که ریاست هیئت این کشور را به عهده دارد، در ساعات اولیه نخستین روز این اجلاس حاضر شد.

  شاهزاده محمد بن سلمان مورد استقبال گرم شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سالن مراسم که رهبران جهان در آنجا حضور دارند، قرار گرفت.

  در این نشست راه های رسیدن به رشد قوی، پایدار، متعادل و فراگیر، چگونگی تقویت تجارت بین المللی، راه های حل بحران پناهجویان و مبارزه با تروریسم که تهدیدی برای صلح و ثبات جهانی و رشد اقتصادی است؛ مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

  در همین حال عادل طریفی وزیر اطلاع رسانی سعودی، با ابراز خوشبینی در باره موفقیت این اجلاس گفت:«سه جلسه رسمی پیش از جلسه پایانی برای این اجلاس وجود دارد، این جلسات برای همه جهان است و مسائلی همچون بیکاری، فقر، مبارزه با تروریسم در این اجلاس مطرح می شود و همه این مسائل هم برای پادشاهی سعودی و هم چین از اهمیت ویژه‌ای برخودارند».

  در این دوره از نشست های گروه 20 که امروز و فردا با حضور سران کشورهای بزرگ اقتصادی جهان و مقامات اعضای این گروه در حال برگزاری است ، همچنین نمایندگان چاد، مصر، قزاقستان، لائوس، سنگال، سنگاپور، اسپانیا و تایلند نیز به دعوت چین به هانژو دعوت شده اند و حدود پنج هزار اهالی رسانه و مطبوعات نیز موضوعات خبری آن را دنبال می کنند.

  به مناسبت برگزاری این نشست هم اکنون شمار زیادی از رهبران کشورهای مختلف در شهر هانگژو حضور یافته‌اند تا در این نشست مهم موضوعاتی از قبیل؛ «به سمت نوآوری»، «تقویت، یکپارچگی و جهان شمول بودن اقتصاد» را مورد بررسی قرار دهند.

  شاهزاده محمد بن سلمان در حاشیه این کنفرانس ضمن ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت همکاری بین روسیه وسعودی بر اوضاع بازار نفت تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

  گفتنی است که روسیه و سعودی دو کشور عمده در بازار فروش نفت هستند که اکنون برای یافتن راه حلی جهت بهبود وضعیت بازار نفت تلاش می کنند.

  از سوی دیگر پوتین گفت:برای روسیه بسیار مهم و ضروری است که درهای گفت و گو و همکاری با پادشاهی سعودی را باز بگذارد.

  سران کشورها در این اجلاس، علاوه بر «فن آوری جهت رشد اقتصاد جهان»٬ «راه های توسعه نورآورانه در مفهوم، سیستم ها، نهادها و سازمان ها»، «مدل های کسب و کار و اصلاحات ساختاری» را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

  هم چنین «بازگرداندن اقتصاد به مدار سالم توسعه پایدار»، «فرار از رکود اقتصادی، مدیریت بر اقتصاد جهانی و مقابله با چالش های مالی» و در واقع «شکل دادن یک سامانه جدید مالی و بانکی و اقتصادی» از دیگر محورهای این نشست خواهد بود.

  انتظار می رود که در جریان این نشست پیشنهادهایی از سوی برخی کشورهای عضو در باره اصلاحات در نهادهای مالی و بانکی، نوآوری در الگوهای رشد، بهبود اقتصاد کلان، بازتر کردن درهای اقتصاد جهانی و سیاستگذاری های کلان اقتصادی با هماهنگی بیشتر مردم در کشورها مطرح شود.
  تبلیغات

  برگزیده های کاربران