فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تونی بلر از احتمال ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا خبر داد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس بریتانیا می‌گوید که باقی ماندن این کشور در اتحاده اروپا، مساله‌ای «ممکن» است.

  به گزارشروزنامه فرانسوی «لو فیگارو» پنجشنبه ۱ سپتامبر در مصاحبه با «رادیو اروپا ۱»، درباره باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا گفت: «به باور من این مساله ممکن است».

  در دولت بریتانیا، اختلاف نظر عمیقی در مورد زمانبندی و کیفیت خروج این کشور از اتحادیه اروپا وجود دارد.

  بلر که از هواداران اروپای واحد است، گفت: «من با برگزاری همه پرسی موافق نبودم و آن را ضروری نمی‌دیدم».

  این عضو حزب کارگر بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا این کشور هنوز می‌تواند نظر خود را تغییر دهد، گفت: «بله ما این حق را داریم».

  نخست وزیر اسبق بریتانیا با اشاره به تبعات نتیجه همه پرسی خروج از تحادیه اروپا بر فضای کلی حاکم بر این قاره گفت: «در سراسر اروپا واکنش‌هایی علیه حکومت، جهانی شدن و مساله مهاجران به وجود آمده است».

  تونی بلر نخست وزیر اسبق و اوِن اسمیت نامزد رهبری حزب کارگر بریتانیا، از افرادی بودند که مخالفت با خروج این کشور از اتحادیه اروپا از طریق طرح آن در مجلس عوام را خواستار شده بودند.

  شهروندان بریتانیا حدود سه ماه پیش در همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا شرکت کردند. نتیجه این همه پرسی ۵۱.۹ درصد رأی در موافقت با خروج در مقابل ۴۸.۱ درصد رأی مخالف بود.

  با توجه به اینکه پس از فعال سازی ماده ۵۰ پیمان لیسبون، بریتانیا تنها دو سال مهلت دارد تا با ۲۷ عضو دیگر اتحادیه اروپا برای تعیین چارچوب همکاری در زمینه تجارت و مهاجرت به توافق برسد، ترزا می نخست وزیر کنونی بریتانیا اصرار دارد که پیش از آغاز شمارش معکوس، زمینه این مذاکرات مهم و سرنوشت ساز فراهم شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران