فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بحث بر سر جانشین احتمالی رئیس جمهوری ازبکستان در پی وخامت حال جسمی او

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  در پی بستری شدن اسلام کریم اف رئیس جمهوری ۷۸ ساله ازبکستان پس از خونریزی مغری و گزارش‌های منتشره درباره وخامت وضعیت جسمی‌اش، بحث‌ها بر سر جانشین احتمالی او زنده شده است.

  منابع خبری از تدابیر شدید امنیتی در اطراف بیمارستانی که کریم اف درآن بستری است، خبر می‌دهند.

  کریم اف، جانشین سیاسی مشخص و پسر ندارد. گولنارا دختر بزرگتر وی از مدت‌ها پیش دیده نشده و برخی رسانه‌ها اعلام کردند وی در بازداشت خانگی قرار دارد.

  دانیال کریم اف، سردبیر سایت فرغانه.رو در تحلیلی گفته است، پس از کریم اف، قدرت به دست شوکت میرزایف، نخست وزیر فعلی ازبکستان خواهد افتاد.

  بر اساس قانون اساسی ازبکستان، پس از فوت رییس جمهور ازبکستان، قدرت به رییس مجلس سنای ازبکستان واگذار می شود.

  سردبیر سایت فرغانه.رو همچنین نوشته است: «از آن جایی که رییس مجلس سنا از جایگاه خوبی در کشور برخوردار نیست، قدرت به شوکت میرزایف که از افراد نزدیک به اسلام کریم اف است، می‌رسد».

  اسلام کریم اف رئیس جمهوری ازبکستان یکشنبه ۲۸ اوت در پی خونریزی مغزی به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شد.

  خبرگزاری فرانسه اعلام کرد خانواده اسلام کریم اف اعلام کردند وی دچار خونریزی مغزی شده است.

  لولا کریم اف دختر کوچک رییس جمهوری ازبکستان که سفیر کشورش در یونسکو در پاریس نیز هست، دوشنبه ۲۸ اوت در حساب کاربری اینستاگرام خود اعلام کرد وضع پدر ۷۸ ساله‌اش ثابت است.

  لولا کریم اف نوشت: «پدرم بعد از اینکه صبح شنبه دچار خونریزی مغزی شده بود، در بیمارستان بستری شد و در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان تحت درمان است».

  وی افزود: «در حال حاضر وضع وی ثابت است. پیش بینی درباره سلامت آینده وی بسیار زود است».

  در بیانیه‌ای که روز یکشنبه دولت ازبکستان منتشر کرد، آمده بود: «به عقیده کارشناسان، بررسی وضع کامل سلامتی رییس جمهور و درمان‌های تکمیلی زمان بر خواهد بود».

  ازبکستان با سی و دو میلیون نفر جمعیت، پر جمعیت ترین کشور شوروی سابق در آسیای میانه است.

  کریم اف از زمان کسب استقلال ازبکستان درسال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد شوروی در این کشور قدرت را در اختیار دارد.

  وی سال۱۹۸۳، وزیر مالی ازبکستان و سال ۱۹۸۶ رئیس برنامه‌ریزی و معاون نخست وزیر بود و در همان سال، به عنوان اولین دبیر حزب کمونیست استان «خشکه دریا» منصوب شد.

  ۲۴مارس سال ۱۹۹۰، اسلام کریم اف از سوی نمایندگان شورای عالی ازبکستان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد و در سال ۱۹۹۱ نیز در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ازبکستان شرکت کرد و با کسب ۸۶ درصد آرا بر تنها رقیبش از حزب دموکرات «ایرک شاعر سلی مدمیناو» معروف به محمد صالح پیروز شد.

  ماه مارس سال ۱۹۹۵، زمان ریاست کریم اف بدون انتخابات تا سال ۲۰۰۰ تمدید شد.

  بار دیگر کریم اف از طریق انتخابات به یک دوره پنج ساله ریاست دست یافت، اما سال ۲۰۰۲ با برگزاری یک همه پرسی، زمان ریاست جمهوری او از پنج به هفت سال تغییر داده شد.

  سال های۲۰۰۷ و ۲۰۱۴، کریم اف، باز هم از طریق انتخابات و هر دو دفعه با کسب ۹۰ درصدی آرا، زمان رهبری‌اش را تمدید کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران