رئیس CIA: به آینده سوریه به عنوان كشوری یکپارچه خوشبین نیستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) گفته است که وی درباره آینده سوریه و اینکه کشور متحدی بماند، خوش‌بین نیست.

به گزارش رویترز، جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که وی درباره آینده سوریه و اینکه این کشور همچنان مثل گذشته کشور متحدی بماند، خوش‌بین نیست.

برنان که در مجمع امنیتی سالانه «اسپن» در سخن می‌گفت، افزود: «نمی‌دانم آیا می‌توان سوریه را بار دیگر متحد کرد و به گذشته بازگرداند یا نه».

این اظهارنظر برنان نخستین اعتراف علنی بی‌سابقه یک مقام ارشد آمریکایی درباره سوریه است که مدعی است بقای سوریه پس از 5 سال جنگ داخلی محتمل نیست.

بحران سیاسی سوریه با آغاز اعتراضات مسالمت آمیز در 26 ژانویه 2011 آغاز شد اما پس از مدتی با سرکوب بی رحمانه رژیم اسد این اعتراضات خود به خود به فاز نظامی برای مقاومت با سرکوب بی رحمانه کشیده شد . گروهی از نظامیان سوریه از ارتش جدا شده و ارتش آزاد سوریه را تاسیس کردند.

اعتراضات مردم سوریه که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه «بهار عربی» است به دلیل سرکوب اسد و حمایت و مداخله ایران و حزب الله از وی به خشونت کشیده شد. ارتش آزاد سوریه که در سال 2011 توسط نظامیان جدا شده از ارتش سوریه تشکیل شد، به عنوان اپوزیسیون مسلح سوریه از سوی برخی کشورها مورد حمایت قرار گرفت . از سوی دیگر گروههای اسلامی از خارج مرزهای سوریه نیز پس از دخالتهای فرقه گرایانه ایران و حزب الله آنها نیز راهی سوریه شدند.

به گزارش سازماتنهای حقوق بشری تعداد قربانیانی که در اثر بمباران بی رویه مناطق مسکونی توسط رژیم اسد و همپیمانانش تاکنون کشته شدند به نیم میلیون نفر رسیده است. حدود 7 میلیون و 600 هزار نفر از خانه خود آواره شدند. از این تعداد حدود 2 میلیون نفر به ترکیه، 1 و نیم میلیون نفر به لبنان و بقیه به عراق و اردن پناهنده شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید