مهاجم مونیخ گرایش‌های نژادپرستانه "آریایى" ضد عرب و ترک داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آخرین نتایج تحقیات نهادهاى امنیتى آلمان درباره مهاجم مونیخ، على سنبلى شهروند آلمانی – ایرانی ملقب به "دیوید" نشان مى‌دهد که وى گرایش‌هاى نژادپرستانه "آریایى" ضد ترک‌ها و عرب‌ها داشته و احساس غرور می‌کرد که مانند هیتلر در روز ۲۰ آوریل متولد شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، یواخیم هرمان، وزیر کشور ایالت بایرن آلمان، در نشست محرمانه کابینه دولتی ایالت بایرن گفته که سنبلی، جوان ۱۸ ساله ایرانی مقیم شهر مونیخ در عملیات کشتار جمعه ۲۲ ژوئیه انگیزه نژادپرستانه داشته است.

به گزارش روزنامه‌ی آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه"، داوید علی اس. نژادپرست بود و جهان‌بینی راست افراطی داشت. او این موضوع را باعث "افتخار" خود می‌دانست که روز ۲۰ آوریل ۱۹۹۸ به دنیا آمده و زادروزش با زادروز آدولف هیتلر یکی است.

روزنامه‌ی "فرانکفورتر آلگماینه" این موضوع را از قول محافل امنیتی منتشر کرده است. اطرافیان نزدیک داوید علی اس. گفته‌اند که او مسحور هیتلر بود. او که در یک خانواده‌ی ایرانی متولد شده بود، همچنین احساس غرور می‌کرد که به عنوان ایرانی و آلمانی به "آریایی‌ها" تعلق دارد. به نوشته‌ی این روزنامه‌ی آلمانی، ایران سرزمین اولیه‌ی آریایی‌هاست.

داوید علی اس. از ترک‌ها و عرب‌ها متنفر بود. او نسبت به آنان "احساس برتری" می‌کرد. بازرسان این پرونده بر پایه‌ی این داده‌ها از این فرضیه حرکت می‌کنند که داوید علی اس. در جریان اقدام خود، به‌طور هدفمند افرادی را کشته است که خارجی‌تبار بودند.

بنا به گزارش سایت " دویچه وله" آلمان، هر ۹ نفری که به دست او کشته شدند، مهاجرتبار بودند.۶ تن از آنان بین ۱۴ تا ۱۷ سال و دو تن بین ۱۹ و۲۰ سال سن داشتند. سه تن از این جوانان ترک‌تبار و سه‌تن کوزووـ آلبانی‌تبار بودند. یک زن ۴۵ ساله نیز در میان قربانیان به چشم می‌خورد که او هم ترک بود.

این‌که داوید علی اس. ۳۰۰ فشنگ همراه خود برده بود و می‌توانست انسان‌های بیشتری را بکشد نیز این گمان را تقویت می‌کند که او برپایه‌ی انگیزه‌های نژادپرستانه به کشتار دست زده است.

آنچه گرایش فکری نژادپرستانه‌ی داوید علی اس. را تایید می‌کند، جملاتی است که او پس از ارتکاب جرم بر بالای پشت بام پارکینگ مرکز خرید المپیای مونیخ با مردی رد و بدل می‌کند. این مرد از بالکن خانه‌اش به او دشنام می‌دهد. داوید علی اس. در یکی از جملات خود فریاد می‌زند: «ترک‌های کثافت!». افزون بر آن او تاکید می‌کند که آلمانی است و در آلمان زاده شده است.

نکته‌ی دیگر اینکه داوید علی اس. اقدام خود را درست در پنجمین سالگرد حمله‌ی تروریستی آندرس برایویک در نروژ انجام داد که یک راستگرای افراطی است و در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱ در اسلو و جزیره‌ی اوتویا ۷۷ نفر را کشت. داوید علی اس. برایویک را الگوی خود می‌دانست.

برخى تحلیلگران مسایل ایران می گویند که سنبلى در جوى نژادپرستانه با گفتمان " فارس ایرانى آریامحور" که بر ضدیت با عرب و ترک تاکید مى‌کند بزرگ شده است و این ذهنیت عرب‌ستیز و ترک‌ستیز خودبرتربین او را به ارتکاب این جنایت تشویق کرده است.

در حال حاضر گسترش افکار، گرایش‌ها و گروه‌های نژادپرست محصور به جوامع ایرانی خارج از کشور نیست بلکه در داخل ایران نیز حزب " پان ایرانیست" که دارای اندیشه‌های التراناسیونالیست است علی‌رغم ممنوعیت رسمی اما عملا فعال مى‌باشد.

این حزب در سال 1351 میلادى توسط محسن پزشکپور تاسیس شد و در دوره‌های گوناگون در مجلس شورای ملى ایران در دوره شاه نماینده داشت و نمایندگان این حزب همیشه از شهر عرب‌نشین خرمشهر (محمره) به مجلس راه می‌یافتند. پس از انقلاب سال 1979 در ایران مرکزِ اصلیِ حزب به خارج از کشور منتقل شد اما با این‌که فعالیتش غیر قانونی است، با چشم‌پوشی مقامات ایران هنوز در داخل کشور به فعالیتِ خود ادامه می‌دهد.

پرچم این حزب التراناسیونالیست تا اندازه‌ای پرچم نازی‌ها را تداعی می‌کند و در بیانیه‌ها ، نوشته‌ها ، و فعالیت‌هایش که بیشتر در شهرهای عرب‌نشین ایران انجام می‌گیرد به وضوح از گفتمان نژادپرستانه ضد عرب و ضد ترک استفاده می‌کند.

گروهی از اعضا و هواداران حزب پان ایرانیست

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید