گزارش: روسیه "یک شبه" می تواند لهستان را اشغال کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک گزارش، روسیه می تواند "یک شبه" کشور لهستان را اشغال کرده و متحدان این کشور در پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) را غافلگیر کند.

"اندیشکده شورای آتلانتیک"، متخصص در زمینه روابط بین الملل، در گزارشی هشدار داد: "اگرچه روسیه اکنون بفکر مقابله با ناتو نیست، اما این رویه می تواند یک شبه عوض و به سرعت اجرا شود، به ویژه که طرحهایی که در این زمینه تهیه شده است. روسیه هم اکنون توانایی انجام چنین کاری را دارد."

این اندیشکده آمریکایی در گزارش خود می گوید که زمان حمله روسیه به لهستان قابل پیش بینی نیست، اما این کشور می تواند زمانی که اروپا و ناتو "سرگرم بحران دیگری" است و یا در واکنش به یک "اشتباه حساب در باره فعالیت ناتو" دست به چنین کاری بزند.

این گزارش که "تسلیح بازدارنده" نام دارد، ادعا می کند پیمان ناتو نمی تواند واکنش سریعی به حمله روسیه نشان بدهد، و این بر عهده نیروهای لهستانی است تا با "عملیات تعویقی و تخریبی " حرکت نیروهای روسیه را کند کنند تا نیروهای کمکی از راه برسند.

این گزارش می گوید: "نیروهای ناتو در منطقه آنقدر نیست که بتوانند چنین کاری را انجام دهند."

این گزارش مقرراتی را توصیه می کند تا این کشور بتواند با حمله روسیه مقابله کند، و از آن جمله نوسازی نیروهای نظامی و یافتن انگیزه هایی برای جوانان است تا کشور را برای یافتن کار ترک نکنند.

در همین حال بریتانیا وعده داده صدها نیروی نظامی را "برای جلوگیری از هجوم روسیه" به کشورهای بالتیک اعزام کند.

یک گردان 500 نفره به کشور استونی ، و 150 سرباز در کشور لهستان مستقر خواهند شد. بریتانیا قرار است در سال آینده رهبری ناتو در این زمینه را به عهده بگیرد.

در ماه ژوئن، نیروهای بریتانیا در یک مانور در کشور اوکراین شرکت کردند. در این مانور بیش از 2هزار سرباز، هلی کوپتر، رزمناو و خوروهای زرهی در یک شرایط جنگی دست به رزمایش زدند.

لهستان در سال 1999 به پیمان ناتو پیوست، و این ده سال پس از فروپاشی کشور اتحاد شوروی و کمونیسم در اروپای شرقی بود. لهستان بسیار نگران مداخله روسیه در اوکراین است و از ناتو خواسته تا حضور نیروهایش در لهستان را تقویت کند.

در پی جداشدن کریمه از کشور اوکراین و پیوستن آن به روسیه در سال 2014، ناتو اقدام به استقرار 4 گردان نظامی در اروپای شرقی کرد.

کشور سوئد نیز نگران نقل و انتقال های نظامی روسیه در منطقه شرق اروپاست، و در سال گذشته یک کشتی مین جمع کن سوئدی رد یک زیردریایی روسیه را در آبهای ساحلی این کشور گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید