کمیسیون اروپا: ترکیه در حال حاضر صلاحیت پیوستن به اتحادیه اروپا را ندارد

در صورت اجرای حکم اعدام مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، متوقف خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کلود یانکر رئیس کمیسیون اروپا دوشنبه ۲۵ ژوئیه گفت که ترکیه در حال حاضر صلاحیت پیوستن به اتحادیه اروپا را ندارد.

آقای یانکر تاکید کرد که در صورت اجرای حکم اعدام در ترکیه، فورا مذاکرات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، متوقف خواهد شد.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه، حدود ۶۰ هزار تن از نظامیان، نیروهای پلیس، قضات، اساتید دانشگاه‌ها و کارمندان دولتی این کشور، بازداشت یا برکنار شدند .

آقای یانکر که با شبکه دوم تلویزیون فرانسه گفت‌وگو می‌کرد افزود:‌ «به عقیده من با توجه به وضعیت کنونی، ترکیه صلاحیت پیوستن به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک را ندارد».

او افزود کشوری که نظام قضایی‌اش حکم اعدام را تضمین می‌کند، جایی در اتحادیه اروپا ندارد.

«می‌خواهیم اعدام شوند»؛ با این شعار مردمی تجمع کننده در فرودگاه آتاتورک استانبول، یک روز پس از کودتای نافرجام، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه استقبال کردند. اما آیا این خواسته محقق می‌شود؟ یا بر پایه قانون کنونی ترکیه، کودتاگران به حبس ابد محکوم می‌شوند.

روزنامه «حرییت» نوشته است که دولت ترکیه در نخستین جلسه خود پس از کودتای ناکام، به سمت محاکمه کودتاگران در دادگاه‌های ویژه پیش می‌رود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان، اعدام کودتاگران را خواسته مردمی توصیف کرد و گفت در صورت تصویب قانون اعدام در پارلمان، با آن مخالفت نخواهد کرد.

مصطفی شنتوب عضو ارشد حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه نیز در مصاحبه با شبکه «ان.تی.وی» خواستار از سرگیری اجرای حکم اعدام در جرایمی شد که نظام قانونی را هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید