آمریکا سه عضو ارشد القاعده را که در ایران به سر می‌برند تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، سه تن از اعضای ارشد گروه القاعده را که در ایران به سر می‌برند، به اتهام حمایت مالی و تدارکاتی از این گروه، در فهرست تحریم‌های خود قرار دارد.

القاعده، گروهی است که از سوی جامعه جهانی، به عنوان گروهی «تروریستی» شناسایی شده است.

بر پایه اطلاعیه‌ای که بر روی وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، سه عضو ارشد القاعده که به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند، عبارتن از: «فیصل جاسم محمد العمری الخالدی، یزرا محمد ابراهیم بیوم و ابوبکر محمد محمد عمین».

در اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که این سه تن، در ایران به سر می‌برند.

بر پایه تحریم‌های جدید، نام این سه شخص، در فهرست حامیان تروریسم قرار گرفته، تمام دارایی‌های آن‌ها تحت ضوابط قضایی مسدود شده و کلیه افراد در ایالات متحده آمریکا از هرگونه معامله با آن‌ها محروم شده‌اند.

آدام روبین معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم، در این باره گفته است:‌ «عوامل ارشد القاعده که مسئولیت نقل و انتقال پول در سراسر خاورمیانه را بر عهده دارند، تحت تحریم قرار گرفته‌اند».

آقای روبین تاکید کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا، همچنان به تعهد خود برای اقدام علیه فعالیت‌های تروریستی القاعده و جلوگیری از دسترسی این گروه و شبکه‌های حامی آن به نظام مالی جهانی، پایبند است.

این برای نخستین بار نیست که مساله حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های تندرو به ویژه القاعده مطرح می‌شود. یکی از آخرین خبرهایی که در این باره منتشر شد، حضور رهبر سابق گروه طالبان افغانستان در ایران است. او در حالی که از ایران به افغانستان باز می‌گشت، توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی، کشته شد.

پیش از آن اسناد منتشره از دست‌نوشته‌های اسامه بن لادن بنیانگذار و رهبر پیشین گروه «القاعده»، ابعاد همکاری لجستیکی میان این گروه و ایران را فاش کرد. تین اسناد نشان می‌دهد که برای سال‌ها، ایران، گذرگاه اصلی «پول، نیروها و پیام رسانی‌های القاعده» بود.

جمعی از اعضای خانواده اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده هم پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، به ایران منتقل شده بودند.

چند سند قضایی که قاضی دادگاه فدرال نیویورک به آن‌ها استناد کرده و طی آن هفته گذشته طی حکمی، ایران را به پرداخت میلیاردها دلار غرامت به خانواده‌‌های قربانیان آمریکایی حملات ۱۱ سپتامبر و شرکت‌های بیمه زیان دیده محکوم کرده است، میزان دست داشتن ایران و عواملش در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان را در حملات ۱۱ سپتامبر نشان می‌دهد؛ حملاتی که به قربانی شدن هزاران آمریکایی انجامید.

اسناد قضایی که شمار آن‌ها به شش می‌رسد و روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» آن را منتشر کرده، با دلیل قاطع اثبات می‌کند که ایران، انتقال نیروهای القاعده را به اردوگاه‌های آموزشی در افغانستان تسهیل کرده است؛ مساله‌ای که برای موفقیت عملیات ۱۱ سپتامبر ضروری بود.

این اسناد نشان می‌دهد که عماد مغنیه، فرمانده پیشین حزب‌الله لبنان، با عاملان حملات ۱۱ سپتامبر، اکتبر سال ۲۰۱۱ دیدار کرده و سفر آن‌ها به ایران را با گذرنامه‌های جدید تامین کرده است تا پیش از عملیات، حفاظت کامل از آن‌ها صورت گیرد. بنا بر اسناد منتشره، مسئولان ایرانی به پلیس گذرگاه‌های مرزی دستور دادند تا گذرنامه‌های عاملان حملات را مهر نزنند تا عملیات نقل و انتقالشان تسهیل شود.

این اسناد نشان می‌دهد که پس از حوادث سپتامبر هم به کمک مالی به القاعده، ادامه داد و پناهگاهی امن برای رهبران این گروه تامین کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size