پنج نکته‌ای که باید درباره ترزا می نخست وزیر جدید بریتانیا بدانید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امروز اولین روز حضور "ترزا می" به عنوان نخست وزیر، در ساختمان شماره 10 خیابان داونینگ لندن است. پس از ناکامی دیوید کامرون در نگهداشتن بریتانیا درون اتحادیه اروپا، وسایلش را جمع کرد تا ترزا می 59 ساله جایگزین او شود.

تصاویر نخست وزیر جدید، با سرعتی باورنکردنی روی صفحه اول روزنامه‌ها و رسانه‌های جهان نشست. درباره او گفته می‌شود که سیاستمداری باهوش و سرسخت است. یکی از همکارانش با اشاره به تلاش ترزا در فعالیت‌های سیاسی، او را زنی "خشن و خونبار" توصیف کرده است. پنج نکته زیر به شما در شناختن این رهبر جدید بریتانیا کمک خواهد کرد.

ترزا می در دوره‌ای طولانی وزیر کشور بریتانیا بود، که ناظران آن را سخت‌ترین دوران بریتانیا در دهه‌های گذشته توصیف کرده‌اند. ستاره اقبال او با اخراج "ابوقتاده" شهروند افراط‌گرا از کشور درخشید، کاری که بسیاری از وزیران پیش از او نتوانسته بودند، انجام دهند.

او در سال 2013 از سوی پارلمان به سمت وزیر کشور انتخاب شد. می به بخش میانه‌روی حزب محافظه‌کار تعلق دارد و به دلیل پیروی از شیوه‌های عمل‌گرایانه با "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان مقایسه می‌شود. او به عنوان وزیر کشور به دلیل ناکامی در تحقق وعده‌های محافظه‌کاران برای کاهش تعداد مهاجران به بریتانیا مورد انتقاد قرار گرفت.

علیرغم تایید موضع دیوید کامرون برای بقا در درون اتحادیه اروپا، او چیز زیادی در این‌باره نگفت و همین بسیاری‌ را بر آن داشت تا او را طرفدار خروج از اتحادیه بشمارند و این موضوع به افزایش شانس او برای نخست وزیری به عنوان کسی که خواهان برابری است و می‌تواند حزب چند تکه شده محافظه‌کار را سروسامان دهد، منجر شد. در پاسخ به درخواست برای همه‌پرسی مجدد، ترزا می گفت: گمان می‌کنم مردم حرف‌شان را زدند، خروج یعنی خروج. با این حال او عجله‌ای ندارد و گفته است تا پایان سال جاری، عملیات خروج از اتحادیه را آغاز نخواهد کرد.

چندی پیش گفته بود، شهروندان نمی‌خواهند او را به عنوان "نخست وزیر خروج از اروپا" ببیند. او وعده داد، آینده‌ای نو، مثبت و بی‌هراس را برای بریتانیا بسازد. آینده‌ای که نه تنها اقلیت‌، بلکه همگان از آن لذت ببرند. او وعده داد برای بی‌عدالتی‌ها، برای افزایش نقش کارگران و کاهش مالیات راه‌حلی بیابد. او اعتراف کرد که نظام فعلی در نقطه مقابل زنان، سیاهان و طبقات کارگر ایستاده است، لیکن او وعده می‌دهد در کنار آنها بایستد.

او تصریح کرد: " اگر سیاه‌پوست باشی، دستگاه عدالت برخورد شدیدتری با تو خواهد کرد و اگر یک جوان سفید پوست از لایه‌های میانی جامعه باشی، احتمالا هیچ‌گاه به دانشگاه نخواهی رفت. اگر در یک مدرسه عمومی درس بخوانی برخلاف زمانی که در یک مدرسه خصوصی درس بخوانی، احتمالا به مناصب مهم دست نخواهی یافت و اگر زن باشی، درآمد کمتر از یک مرد خواهی داشت."

او به مانند "مارگاریت تاچر" نخست وزیر بلند آوازه بریتانیا به طبقه میانی جامعه تعلق دارد. ترزا می در آکسفورد درس خوانده و در همان‌جا به گروه محافظه‌کاران و اتحادیه آکسفورد پیوست، گروهی جدل‌برانگیز که به تربیت و پرورش رهبران آینده بریتانیا مشهور بود. در یکی از مهمانی‌های آن اتحادیه، دوست پاکستانی‌اش "بی‌نظیر بوتو" که در آن زمان دانشجو بود، او را به همسر آینده‌اش معرفی کرد.

او فردی محافظه‌کار است که علیرغم مطرح کردن برخی موارد از جمله بیماری دیابتش، علاقه‌ای به صحبت درباره زندگی شخصی‌اش ندارد. او تنها دختر یک کشیش است که در اثر حادثه رانندگی و زمانی که ترزا 25 سال داشت، جان خود را از دست داد. مادر او نیز پس از تحمل درد و رنج طولانی مدت، بر اثر بیماری درگذشت. نخست وزیر جدید بریتانیا فرزندی ندارد و پیش از این درباره عدم علاقه‌اش به مادر شدن گفته بود: " امیدوارم کسی فکر نکند مادر شدن خیلی مساله مهمی است. من هنوز مردم را فهمیده و با آنها همدردی می‌کنم و به عدالت و فراهم آوردن فرصت‌ها اهتمام دارم".

آشپزی یکی از سرگرمی‌های نخست وزیر بریتانیاست. گفته می‌شود او علاوه بر مجموعه کفش‌های گرانقیمت و علاقه وافرش به مجله مد "ووگ"، بیش از 100 کتاب آشپزی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید