MI6 بریتانیا با برداشت از فیلمThe Rock تصمیم حمله به عراق را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش شیلکوت درباره جنگ عراق می‌گوید که گزارش‌های اطلاعاتی که دستگاه‌های اطلاعات بریتانیا MI6 درباره وجود سامانه‌ای از اسلحه گاز اعصاب در اختیار نظام صدام حسین به دست آورده‌اند، احتمالا در حقیقت از فیلم The Rock گرفته شده باشد.

به نوشته روزنامه The Telegraph، در گزارش اطلاعایت آمده بود که گاز اعصاب، در کره‌هایی شیشه‌ای قرار داده شده است، اسلحه‌ای که شبیه آن‌چیزی است که فیلم اکشن The Rock ساخته سال ۱۹۹۶ با قهرمانی شون کانری و نیکولاس کیج نشان می‌دهد.

دستگاه‌های اطلاعاتی سری، جزئیاتی رادر این باره در گزارشی درج کرده‌اند که تاریخ آن به سپتامبر ۲۰۰۲ باز می‌گردد. برپایه این گزارش، منابعی در نظام عراقی می‌گویند که گازهای اعصابی همچون «سومان»، «سارین» و VX در منطقه یرموک عراق ساخته شده است.

بنا بر این گزارش‌ها، این منبع گفته است که گازها در مجموعه‌ای متنوع از مخازن جا سازی شده‌اند از جمله کره‌های شیشه‌ای تو خالی به هم پیوسته.

این منبع مدعی شده بود که عملیات تولید مواد اسلحه شیمیایی در یرموک طی چند سال سرعت گرفته است. MI6 هم این گزارش را «اطلاعات با ارزش» توصیف کرده بود با وجود این‌که دیر به دست آمده است و در پرونده منتشره درباره دلایل جنگ عراق، چیزی از آن درج نشده است.

در گزاارش شیلکوت آمده است که مخازن شیشیه‌ای معمولا برای انبار مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، با این وجود در فیلم، اسلحه شیمیایی را به گونه‌ای به نمایش داده که گویا در کره‌های شیشه‌ای تعبیه شده است.

پس MI6 دریافت که منبع این گزارش‌ها، برای مدتی دروغ می‌گفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید