کمیته تحقیق بریتانیا: پایه‌های قانونی حمله ۲۰۰۳ به عراق قانع کننده نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتایج تحقیقی که از مدتها پیش افکار عمومی در انتظار آن بود می‌گوید که پایه‌های قانونی مشارکت بریتانیا در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، «قانع کننده نیست» و تونی بلر نخست وزیر وقت، در ارائه دلایلی که منجر به مشارکت نظامی بریتانیا در آن جنگ شد، مبالغه کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان چیلکوت رئیس کمیته تحقیق، چهارشنبه ۶ جولای گفت که اطلاعات موجود در آن زمان درباره اسلحه کشتار جمعی در عراق که بلر با استناد به آن‌ها، به جنگ به رهبری ایالات متحده آمریکا پیوست، اطلاعات نادرستی بود.

حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به سرنگونی نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق این کشور انجامید. این جنگ به کشته شدن ۱۷۹ سرباز بریتانیایی انجامید.

آقای چیلکوت گفت که هیچ خطر قریب الوقوعی در سال ۲۰۰۳ از سوی صدام وجود نداشت و باید آشوبی که عراق و منطقه را پس از آن فرا گرفت، پیش‌بینی می‌شود.

او که در جمع خبرنگاران و بستگان برخی از سربازان کشته شده سخن می‌گفت، افزود:‌ «تحقیق به قانونی بودن اقدام نظامی نپزداخت.. اما ما به این نتیجه رسیدیم در آن شرایط که تصمیم به ورود به جنگ گرفته شد، پایه‌های قانونی چنین تصمیمی، قانع کننده نبود».

او ادامه داد: «سخنانی تونی بلر در پارلمان در سال ۲۰۰۲ درباره خطر اسحله کشتار جمعی عراق و پرونده اطلاعات در این باره که در اختیار افکار عمومی قرار گرفت، به طور قطع قابل تجیه نیست».

او همچنین از مجموعه‌ای از ناکامی‌های روی داده در جریان جنگ و پس از آن سخن گفت. او ادامه داد: «چند روز پیش از حمله به عراق، بلندپایه‌ترین حقوق‌دان دولت از بلر خواست تا تاکید کند که عراق قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرد و این مساله می‌تواند توجیه گر جنگ باشد».

او افزود: «آقای بلر گفت که عراق قطعنامه‌ها را نقض کرد اما این گفته آقای بلر هیچ چارچوب مشخصی نداشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید