تظاهرات هزاران تن در لندن با خواست بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران تن روز شنبه 2 ژولای در لندن در اعتراض به نتایج همه‌پرسی اخیر که در آن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای آورد، تظاهرات کردند.

نتایج همه‌پرسی اخیر بریتانیا این کشور را وارد بحرانی سیاسی و اقتصادی کرد و اکثر ساکنان پایتخت با آن مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اکثر تظاهر کنندگان لندن از جوانان بودند و بسیاری از آ‌ن‌ها، خود را با پرچم اتحادیه اروپا پوشانده بودند. برخی نیز پلاکاردهایی با خواست بقا در اتحادیه اروپا در دست داشتند.

تظاهر کنندگان شعار می‌دادند: «می‌خواهیم چه کنیم؟ می‌خواهیم در اتحادیه اروپا بمانیم».

۶۰ درصد از شرکت کنندگان در همه‌پرسی در لندن، به بقای بریتانیا در اتحادیه اوپا رای دادند. این همه پرسی ۲۳ ژوئن برگزار شد. حدود ۵۲ درصد از کل رای دهندگان در سراسر این کشور، به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

کران ماکدیرموت برگزار کننده تظاهرات که از فارغ التحصیلان دانشگاه کینگر کولدیج است گفت: «می‌توانیم جلوی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را با مخالفت با برشمردن همه‌پرسی به عنوان تصمیم نهایی، بگیریم و بدین صورت شاید بتوانیم دست‌هایمان را از روی کلید ویرانی خود برداریم».

او که با شبکه خبری بی بی سی مصاحبه می‌کرد، افزود: «تصمیم نهایی باید با پارلمان باشد».

نتیجه همه‌پرسی، باعث آغاز جنگ رقابت بر سر جانشینی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در حزب محافظه‌کار حاکم شد. کامرون پس از همه‌پرسی استعفای خود را اعلام کرد.

همچنین اختلاف‌هایی داخلی حزب کارگر اپوزیسیون آغاز شد، اکثر نمایندگان پارلمان از این حزب، به سلب اعتبار از جرمی کوربین رئیس حزب رای دادند زیرا فعالیت‌های او را در کمپین بقا در اتحادیه اروپا، غیر جدی دانستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید