کیسینجر: اروپا به بریتانیا به چشم یک هم میهن بنگرد و نه یک زندانی فراری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«هنری کیسینجر»، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به برخی اظهارات تند سیاستمداران اروپایی علیه همه پرسی بریتانیا گفت: «اروپا به بریتانیا باید به چشم یک هم¬ میهن بالقوه بنگرد و نه یک زندانی فراری».

برخی سیاستمداران کشورهای اتحادیه اروپا، پس از نتیجه همه پرسی مردم بریتانیا، ضمن انتقاد از این همه پرسی، خواستار خروج فوری این کشور از اتحادیه اروپا شدند.

کیسینجر معتقد است که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آمریکا نقش مهمی در آینده این قاره ایفاء خواهد کرد.

وی در جدیدترین اظهارات خود تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را «نمونه ای کلاسیک از قانون پیامدهای ناخواسته» خواند و بر اهمیت بین المللی این تصمیم تأکید کرد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار داشت: «تأثیر خروج بریتانیا بسیار چشمگیر است، زیرا هیجانات ناشی از این اقدام تنها به بریتانیا و یا حتی اروپا محدود نمی شود. واکنش توده مردم به نهادهای اتحادیه اروپا (همانگونه که در نظرسنجیهای عمومی مشخص شد) در اکثر کشورهای مهم بویژه فرانسه و اسپانیا مشابه یکدیگر است».

او می گوید که نتیجه همه پرسی بریتانیا بیانگر عقیده عموم مردم در این کشور است و شکست و سرخوردگی ناشی از این خروج نبایستی بر تحلیل منتقدانه از پیامدهای این تصمیم سایه بیفکند.

کسنیجر در ادامه افزود: «بخش وسیعی از اروپای امروزی بجای تشریح دقیق اهداف خود، در گرداب مدیریت مشکلات ساختاری فرو رفته است. از موضوع جهانی شدن گرفته تا مهاجرت، گرایش و تمایل برای ایثار و فداکاری رو به تضعیف است. اما دستیابی به یک آینده بهتر بدون فداکاری در زمان حال غیرممکن است. جامعه ای که مخالف پذیرش این نوع تنوع باشد، دچار رکود شده و پس از گذشت چند دهه،‌ تمام ثروت و مکنت خود را به مصرف می رساند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم