مخالفت سرسخت فرانسه و اسپانیا با پیوستن اسکاتلند به اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری فرانسه و نخست‌وزیر اسپانیا با پیوستن اسکاتلند به اتحادیه اروپا سرسختانه مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیوکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند، در نشست سران اتحادیه اروپا منهای بریتانیا در بروکسل، ابتدا با انعطاف کشورهای اروپایی روبرو شد اما در ادامه مخالفت شدید اسپانیا و فرانسه‌ واکنش‌های ضد و نقیض مسئولان اروپایی را در پی داشت.

در همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که هفته گذشته برگزار شد، حدود ۵۲ درصد از رای‌دهندگان در سراسر این کشور به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند اما اسکاتلند از جمله معدود مناطقی بود که اکثریت قابل توجهی از رای‌دهندگان آن از ادامه عضویت در اروپا حمایت کردند. از این رو مقام‌های اسکاتلندی تمایل خود را برای بقا در اتحادیه اروپا ابراز کردند.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در نشست بروکسل گفت: «معتقدم که همه با این امر مخالف هستند و باور دارند که اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، اسکاتلند هم به عنوان بخشی از آن باید همین کار را انجام دهد».

فرانسوا اولاند،‌ رئیس‌جمهوری فرانسه نیز تاکید کرد که اتحادیه اروپا با اسکاتلند هیچ توافقی انجام نمی‌دهد.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند گفته است که اظهارات راخوی جای تعجب نداشته است.

او برای انجام یک سری مذاکرات با مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است و پیش از آن وعده داده بود که از منافع اسکاتلند در اروپا به دنبال رفراندوم خروج بریتانیا دفاع کند.

استورجن همچنین احتمال رفراندوم دوم استقلال اسکاتلند را مطرح کرد اما گفت که تمام گزینه‌های احتمالی برای نگه‌داشتن اسکاتلند در بازار مشترک تجاری بررسی خواهد شد.

او تاکید کرد که رعایت دموکراسی حکم می‌کند که به رای اکثریت مردم اسکاتلند احترام گذاشته شود. وی احتمال برگزاری همه‌پرسی برای استقلال از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند را مطرح کرد تا کشور جدید بتواند عضو اتحادیه اروپا باقی بماند.

کشور بریتانیا از انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، واقع در شمال جزیره ایرلند تشکیل شده است. پارلمان ملی و دولت مرکزی در لندن مستقر است و اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی دارای پارلمان و دولت‌های محلی هستند که بخش‌هایی از امور داخلی آنها را مستقل از دولت مرکزی اداره می‌کنند.

سال ۲۰۱۴ دولت محلی اسکاتلند که در دست حزب ملی‌گرای این منطقه است، همه‌پرسی جدایی از بریتانیا را برگزار کرد اما اکثر رای‌دهندگان اسکاتلندی با استقلال مخالفت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید