.
.
.

گزارش نیروی دریایی: ملوانان آمریکایی دستگیر شده توسط ایران "سهل انگاری" کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در گزارش نیروی دریایی آمریکا، که روز پنجشنبه منتشر شد، ملوانان آمریکایی دو قایق بازداشت شده در ماه ژانویه گذشته به "سهل انگاری" متهم شدند.

در این گزارش آمده است که ملوانان دو قایق نیروی دریایی آمریکا در 12 ژانویه گذشته در سفر از کویت به بحرین، مسیر حرکت خود را بدون اجازه تغییر دادند و وارد آب های ایران شدند.

به گزارش سایت آمریکایی "یو.اس. تودی"، این ملوانان که در نزدیکی جزیره فارسی توسط نیروهای ایرانی محاصره شدند، آمادگی مقابله و مقاومت در مقابل کشتی های نیروی دریایی ایران را نداشتند.

در این گزارش آمده است: "افسران و ملوانان نسبت به انجام وظایف سازمانی خود بی توجهی کرده اند."

10 نفر از خدمه 2 قایق آمریکایی بدون آنکه گلوله ای شلیک شود از سوی نیروهای ایرانی دستگیر شدند، و این باعث شرمساری دولت آمریکا در هنگام انجام مذاکرات اتمی با ایران شد.

ایران از این رویداد برای مقاصد تبلیغاتی استفاده کرد و در ویدیویی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، این ملوانان را مجبور کرد تا بخاطر ورود به آبهای ایران عذرخواهی کنند.

دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا، در باره این رویداد گفت: "رفتار ما در این روز منطبق با انتظارات نیروی دریایی آمریکا نبود."

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد سه نفر از افسران نیروی دریایی بخاطر این رویداد از کار برکنار شدند و 6 نفر از ملوانان نیز مورد توبیخ قرار گرفت اند.