.
.
.

اتحادیه اروپا: بریتانیا پس از خروج نمی‌تواند به بازار مشترک اروپا راه پیدا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد توسک رئیس پارلمان اروپا گفت که سران اتحادیه اروپا به وضوح گفتند که بریتانیا پس از خروج از اتحادیه، نمی‌تواند بر سر ورود به بازار مشترک اتحادیه مذاکره کند مگر این‌که رفت و آمد آزادانه شهروندان اروپایی از راه مرزهایش را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، توسک چهارشنبه ۲۹ ژوئن در پایان نخستین نشست سران ۲۷ کشور اروپایی بدون حضور بریتانیا گفت: «امیدواریم که بریتانیا شریک نزدیکی در آینده باشد اما ورود به بازار مشترک، نیازمند پذیرش آزادی‌های چهارگانه اتحادیه است از جمله آزادی رفت و آمد مرزی، در غیر این صورت، بازار مشترکی نخواهد بود».

او ادامه داد: «گفت‌وگوهای اولیه بروکسل پس از همه‌پرسی بریتانیا که به سود خروج از اتحادیه اروپا بود، نتیجه‌بخش نبود از این رو تصمیم گرفتیم روز ۱۶ سپتامبر در براتیسلاوا (پایتخت کشور اسلوواکی) بار دیگر گردهم بیاییم».

این نشست چند روز پس از زمانی بر گزار می‌شود که انتظار می‌رود حزب محافظه‌کار بریتانیا، جانشینی برای دیوید کامرون نخست وزیر این کشور برگزیند. آقای کامرون پس از همه‌پرسی کشورش و رای اکثریت ۵۲ درصد شرکت کنندگان به خروج از اتحادیه اروپا، از سمت خود استعفا داد.

توسک گفت: «مذاکرات با بریتانیا درباره روابط آینده‌اش با اتحادیه اروپا، نمی‌تواند مگر پس از پایان مراحل خروجش از اتحادیه که دو سال طول خواهد کشید، صورت گیرد».

توسک مذاکرات سران اروپا را «آرام و جدی» توصیف کرد؛ مذاکراتی که پس از چهل سال برای نخستین بار در غیاب مسئولان بریتانیایی برگزار می‌شود.

او تاکید کرد: «این مذاکرات یک نتیجه بسیار روشن داشت؛ سران تصمیم مطلق به بقای اتحادیه دارند».