فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا:‌ داعش ضعیف شده و ایران «قدرت تاثیرگذار» در دمشق است

  منبع: واشینگتن-پییر غانم

  برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مبارزه با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، تاکید کرد که خطر این گروه، برای مدت زمانی طولانی باقی خواهد ماند. او خاطرنشان کرد که داعش در سوریه و عراق، سرزمین از دست می‌دهد و توان باز پس‌گیری مناطق از دست رفته را ندارد، از این رو با این شکست‌ها، عملیات خود را در ایالات متحده و غرب، تشدید می‌کند و تلاش خواهد کرد، افرادی را برای انجام این عملیات، جذب کند.

  مرحله آینده «الرقه»

  این سخنان مک گورک در جلسه کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا مطرح شد. او گفت که ۴۰ هزار شخص به گروه داعش در سوریه و عراق پیوستند و این شمار، دو برابر افرادی است که به افغانستان رفتند. او خاطرنشان کرد که شمار کسانی که برای عضویت در داعش می‌شوند، رو به کاهش یافته و کنترل مرزهای ترکیه، در این روند موثر بوده است.

  نماینده رئیس جمهوری آمریکا گفت که پس از عملیات جاری در شهر منبج، عملیات الرقه آغاز خواهد شد.

  مک گورک همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای ویژه آمریکایی متمرکز در شمال عراق، برای قطع جاده میان الرقه و موصل فعالیت می‌کنند. او افزود که عملیات موصل، پس از محاصره کامل این شهر و جدا کردنش از محیط بیرونی آغاز می‌شود. او گفت که هفته گذشته جلسه‌ای در عراق برگزار شد و طی آن دولت بغداد متعهد به مسلح سازی ۲۵ هزار جنگجوی محلی برای آزاد سازی شهر موصل شد.

  ایران چیره است

  در این جلسه آقای مک گورک تاکید کرد که نقش نیروهای محلی در کنترل امور پس از آزاد سازی شهرهای عراقی از داعش، محوری است. او خاطرنشان کرد که ۸۰ درصد از نیروهای حشد الشعبی (شبه‌نظامیان شیعه) زیر نظر دولت عراق فعالیت می‌کنند اما ۲۰ درصد از آن‌ها از دولت فرمانبرداری نمی‌کنند. او تاکید کرد که این ۲۰ درصد، فرمان‌های خود را از ایران می‌گیرند و این نیروها در شهرها پس از آزادی آن‌ها حضور می‌یابند.

  مساله قابل توجه در سخنان نماینده رئیس جمهوری آمریکا، اشاره او به نقش روسیه در سوریه است. او گفت که تا چهار ماه پیش، روسیه قدرت تاثیر گذار اصلی در دمشق بود اما اکنون ایران قدرت تاثیر گذار است. او موضع دولت آمریکا را تکرار کرد که با حضور بشار اسد، صلحی در سوریه برقرار نمی‌شود. او با بیان این‌که روسیه پایبندی خود را به انتقال سیاسی در سوریه و متوقف کردن تجاوزها اعلام کرده بود اما پس از آن به تعهداتش پایبند نماند.

  داعش فرماندهان خود را از دست می‌دهد

  درباره حضور بین‌المللی شبه‌نظامیان داعش، نماینده رئیس جمهوری آمریکا گفت که حدود ۶ هزار شبه‌نظامی داعش در لیبی حضور دارند اما اکنون آن‌ها در منطقه سِرت محاصره شده‌اند و نیروهای دولتی لیبی، در حال پیشروی در این منطقه هستند. او تاکید کرد که مبارزه فکری با داعش پس از شکست آن بر روی زمین، ضروری است. او گفت که داعش، فرماندهان خود را به سرعت از دست می‌دهد.

  شاید این جزئیات نشان دهنده حجم نفوذ امنیتی دستگاه‌های اطلاعاتی در گروه داعش باشد به گونه‌ای که آمریکایی‌ها و نیروهای ائتلاف بین‌الملل، می‌توانند فرماندهان آن را رصد کرده و بکشند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران