.
.
.

پس از خروج بریتانیا احتمالا انگلیسی دیگر زبان رسمی اتحادیه اروپا نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انوتا هوبنر رئیس کمیته امور قانون اساسی اتحادیه اروپا گفته است که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نهادهای اروپایی از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی صرف نظر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نماینده ارشد پارلمان اروپا تاکید کرد: «اگر بریتانیا در اتحادیه اروپا نباشد، زبان انگلیسی هم نخواهد بود».

دانوتا هوبنر گفت: «از آنجا که لندن انگلیسی را زبان رسمی خودش اعلام کرده بود، این زبان در حال حاضر جزء ۲۴ زبان رسمی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود اما به محض تکمیل فرایند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، زبان انگلیسی جایگاه قبلی‌اش را از دست خواهد داد».

رئیس کمیته امور قانون اساسی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به استفاده اکثر کارمندان این اتحادیه از زبان انگلیسی افزود: «کشورهای دیگر در صورت تمایل به ادامه استفاده از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی، می‌بایست مقررات مربوط به قوانین زبان‌های رسمی را به اتفاق آراء تغییر دهند».

این در حالی است که پیش از این یک منبع در اتحادیه اروپا گفته بود با وجود خروج بریتانیا، زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی در این اتحادیه باقی خواهد ماند.

گفتنی است تا ۱۵ سال پیش زبان اصلی در بسیاری از نهادهای اروپایی زبان فرانسه بود اما با عضویت ۱۰ کشور اروپای شرقی در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴ این وضعیت تغییر کرده و زبان انگلیسی جای زبان فرانسه را گرفت و به عنوان زبان رسمی در اتحادیه اروپا شناخته شد.
با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، زبان انگلیسی دیگر تنها زبان رسمی دو کشور عضو این اتحادیه یعنی ایرلند و مالت خواهد بود و آن حمایت سابق را نخواهد داشت و شاید زبان فرانسه هم دوباره به عنوان زبان رسمی باز گردد.