.
.
.

پارلمان اروپا خواستار آغاز فوری اقدام‌های لازم برای خروج بریتانیا از اتحادیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا سه‌شنبه ۲۸ ژوئن از بریتانیا خواست هرچه سریع‌تر اقدام‌های لازم را برای خروجش از این اتحادیه برپایه معاده «لیسبون» اجرایی کند «تا مانع از هر گونه بی‌اعتمادی داخل اتحادیه اروپا شود و وحدت اتحادیه حفظ شود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در قطعنامه پارلمان اروپا که ۳۹۵ عضو با آن موافقت کرده و ۲۰۰ عضو مخالفت کردند، نمایندگان اروپایی تاکید کردند که «خواست مردم بریتانیا باید به صورت کامل و دقیق مورد احترام قرار گیرد».

قطعنامه پارلمان اروپا، ساعاتی پیش از آغاز نشست سران اتحادیه اروپا صادر شده که در آن، دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا، برای نخست‌بار پس از رفراندوم کشورش، با سران اتحادیه روبرو خواهد شد. در همه‌پرسی ۲۲ ژوئن بریتانیا، خروج از اتحادیه اروپا رای آورد.

کامرون گفته بود که از سمت خود استفعا خواهد داد و مذاکرات برای خروج از اتحادیه را به جانشینش واگذار خواهد کرد. انتظار می‌رود که حزب محافظه‌کار، اوایل سپتامبر، نخست‌وزیر جدید را معرفی کند.

نمی‌توان مذاکرات خروج از اتحادیه را پیش از فعال سازی راهکار خروج برپایه ماده ۵۰ معاهده لیسبون و ابلاغ رسمی ۲۷ کشور عضو آغاز کرد.

از سویی دونالد توسک رئیس پارلمان اروپا در بدو رسیدن به بروکسل گفت که اتحادیه اروپا از «امروز» آماده آغاز اقدام‌های خروج بریتانیا است.