.
.
.

احتمال برگزاری رفراندوم دوم عضویت در اتحادیه اروپا در بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جرمی هانت وزیربهدلشت بریتانیا، از احتمال برگزاری رفراندوم دوم در این کشور بر سر عضویت در اتحادیه اروپا خبر داد.

هفته گذشته، ۵۲ درصد از رای دهندگان در رفراندوم بریتانیا، به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند. نتیجه این همه‌پرسی به سرعت تاثیرات خود را نشان داد و پوند انگلیس در ساعت‌های نخست پس از اعلام آرا، بیش از ۱۱ درصد ارزش خود را از دست داد. انتظار می‌رود به زودی بازار بریتانیا دچار رکود شود. این‌‌ها علاوه می‌‌شود بر دیگر مشکلات اقتصادی و سیاسی که ممکن است متوجه بریتانیا شود. همچنین خطر تجزیه بریتانیا را تهدید می‌کند و احتمال دارد اسکاتلند و ایرلند، همه‌پرسی جدایی از این کشور را برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جرمی هانت وزیر بهداشت بریتانیا گفت: «اگر لندن بتواند به توافقی با اتحادیه اروپا برسد که براساس آن اجازه کنترل کامل مرزهایش را داشته باشد، ممکن است رفراندوم دومی درخصوص عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار شود».

آقای هانت در نامه‌ای که در روزنامه دیلی تلگراف منتشر شد، افزوده است: «پیش از آنکه بریتانیا اطلاعیه دو ساله‌اش را برای خروج از اتحادیه اروپا تسلیم کند، باید به نخست وزیری که جانشین دیوید کامرون می‌شود فرصت مذاکره با بروکسل داده شود».

او ادامه داد: «در نتیجه هر چه سریعتر باید درباره یک توافق مذاکره کنیم و از طریق یک رفراندوم یا از طریق بیانیه محافظه کاران در یک انتخابات سراسری تازه نظر مردم را راجع به آن جویا شویم و آن را به رای بگذاریم».