.
.
.

بیش از ۲ میلیون بریتانیایی خواستار برگزاری رفراندوم دوباره عضویت در اتحادیه اروپا شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تنها دو روز پس از برگزاری رفراندوم در بریتانیا و پیروزی هواداران خروج از اتحادیه اروپا، بیش از دو میلیون بریتانیایی با امضای توماری، خواستار برگزاری‌های دوباره رفراندون برای بقا در اتحادیه شدند؛ اقدامی که قانون‌گذاران را مجبور به بررسی مساله خواهد کرد.

بر پایه قانون، پارلمان بریتانیا مجبور است هر توماری که بیش از ۱۰۰ هزار امضا دارد را بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تومار پیش از برگزاری رفراندوم پیشین در ۲۳ ماه ژوئن جاری در سایت پارلمان بریتانیا درج شده بود و خواستار آن بود که اگر نتیجه موافق یا مخالف ادامه حضور این کشور در اتحادیه اروپا کمتر از ۶۰ درصد آرا را داشته باشد و نسبت مشارکت کمتر از ۷۵ درصد واجدان شرایط باشد، همه‌پرسی دومی برگزار شود.

در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن بریتانیا، بیش از ۷۲ درصد واجدان شرایط شرکت کردند. نتایج هم نشان داد که ۵۲ درصد رای دهندگان، خواستار خروج کشورشان از اتحادیه ازوپا شوند.

از زمان اعلام نتایج رفراندوم، اقبال به امضای تومار رو به فزونی گرفته است. تنها شهروندان بریتانیایی که داخل کشورشان ساکن هستند حق امضای تومار را دارند. تا ساعت ۱۷:۲۵ به وقت گرینویچ، شمار امضا کنندگان تومار به ۲۰۰۵۱۰۱ تن رسید و این روند به سرعت در حال افزایش است به گونه‌‌ای که در ساعت‌هایی از روز، که هر دقیقه به طور متوسط، ۳ هزار امضا به تومار اضافه می‌شود.

رای بریتانیایی‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا، به سرعت تاثیرات خود را نشان داد. پوند انگلیس بیش از ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و شاخص سهام شرکت‌های بریتانیایی به شدت کاهش یافت.

پیشتر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که اعلام کرده از سمت خود استعفا خواهد داد، گفته بود رفراندوم دومی بر سر عضویت کشورش در اتحادیه اروپا برگزار نخواهد شد. البته کامرون از طرفداران بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا بود و بنا بر نظر سنجی‌ها گمان می‌کرد طرح خروج رای نیاورد.