فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ضبط اموال ایران در کانادا برای پرداخت غرامت به قربانیان حملات حزب الله و حماس

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  قاضی دادگاهی در شهر اونتاریو کانادا روز جمعه 10 ژوئن 2016 حکم ضبط املاک منقول و غیر منقول متعلق به دولت ایران از جمله سفارت این کشور در شهر اوتاوا و مرکز فرهنگی سابق در شهر تورنتو را صادر کرده است.

  این اموال به عنوان بخشی از غرامت 13 میلیون دلاری به خانواده های قربانیان که در 8 حمله تروریستی و گروگانگیری که توسط حزب الله لبنان و حماس و با هدایت و پشتیبانی وزارت اطلاعات ایران صورت گرفته بود، ضبط شده تا به خانوادهای قربانیان پرداخت شود.

  طبق بررسی پرونده که حکم دادگاه بر مبنای آن صادر شده اشا، عملیات گروگانگیری و اقدامات تروریستی حزب الله لبنان و حماس که مورد حمایت ایران هستند، بین سال‌های 1983 تا 2002 انجام شده بود.

  چندی پیش دادگاه‌های آمریکا در بررسی پرونده شکایت خانواده یک قربانی آمریکایی بمبگذاری گروه حماس در دانشگاهی در شهر بیت المقدس که علیه ایران صورت گرفت، حکمی را صادر کردند که به موجب آن ایران به پرداخت مبلغ 13 ملیون دلار کانادایی برابر با 10 ملیون دلار آمریکایی به خانواده های قربانیان محکوم شد.

  خانواده‌های قربانیان در چارچوب قانون جدید کانادا که در سال 2012 تصویب شد علیه ایران شکایت کرده‌اند. به موجب این قانون دولت کانادا می تواند اموال کشورهای حامی تروریسیم را ضبط کرده و به خانواده‌های قربانیان به عنوان غرامت پرداخت کند. تاکنون صدها تن بر اثر حملات تروریستی حزب الله لبنان در بوینوس آیرس، اسرائیل، لبنان و سعودی کشته شدند.

  در 20 آوریل سال جاری نیز دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت دو میلیارد دلار به عنوان پرداخت غرامت به قربانیان حملات تروریستی که ایران آنها را هدایت می کند، محکوم کرد. البته ایران به شدت علیه این احکام اعتراض کرده است.

  حدود 1000 خانواده آمریکایی در دادگاههای قضایی بین المللی علیه ایران شکایت کرده‌اند. این افراد برخی از اعضای خانواده‌های خود را در حملات تروریستی مورد حمایت ایران از دست دادند.

  به گزارش سایت ایرانیان بریتانیا به نقل از روزنامه «نشنال پست»، املاک متعلق به ایران فعلا مسدود و زیر نظر دستگاه قضایی باقی خواهند ماند تا در مورد استفاده از این املاک برای راضی کردن خانواده شاکی در مرحله بعد تصمیم گیری شود. این تصمیم قاضی دادگاه اونتاریو یک پیروزی مهم در پیگیری شکایت خانواده «مارلا بنت» یکی از قربانیان حملات تروریستی علیه حکومت ایران تلقی می شود.

  دادگاه آمریکایی که شکایت این خانواده را بررسی کرده بود گروه حماس را مسئول بمبگذاری سال 2002 در دانشگاه «عبری اورشلیم» شناخت. گروه فلسطینی حماس در فهرست گروه های تروریستی دولت های آمریکا و کانادا است.

  در حکمی که در سال 2007 در یک دادگاه آمریکایی در مورد این پرونده صادر شد گفته شده بود: «شکی نیست که اعضای گروه حماس مسئول قتل خانم بنت بوده و مسئولیت آن حمله را نیز پذیرفته اند. حکومت ایران همواره به اشکال گوناگون و از جمله کمک های مالی و مادی از گروه حماس حمایت کرده تا آنها به اقدامات تروریستی خود نظیر این حمله ادامه دهند.»

  در حکم دادگاه آمریکایی مقرر شد که وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی ایران حدود سیزده میلیون دلار به عنوان غرامت به خانواده این قربانی پرداخت کنند. پیروزی در این پرونده شاید بخش ساده تر این ماجرا و بخش دشوار آن دریافت این مبلغ بود.

  به نوشته روزنامه «نشنال پست»، قاضی دادگاه شهر اونتاریو در توضیح این دادرسی گفت: «خانواده شاکی پس از چند سال تلاش نتوانسته اند حکم صادر شده توسط مراجع قضایی آن کشور را علیه اموال ایران در خاک آمریکا به اجرا بگذارند. به همین خاطر آنها اموال ایران در کانادا را مد نظر قرار دادند.»

  اموال ایران در کانادا که شامل حکم دادگاه خواهند شد عبارتند از ساختمان چهار طبقه سفارت ایران در اوتاوا که از دو ماه پیش به دستور دولت کانادا تعطیل شد؛ یک ساختمان یک طبقه در شهر تورنتو که سابقا محل مرکز مطالعات ایران بود ولی در حال حاضر خالی است و همچنین یک ساختمان بزرگ صنعتی در شهر اوتاوا که محل دفتر فرهنگی ایران بوده ولی سند آن به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

  یک مقام دادستانی آمریکا در ارائه شهادت به دادگاه شهر اونتاریو گفت که دولت ایران به اشکال گوناگون در برابر ضبط و یا مصادره اموال و املاک خود در آمریکا مانع تراشی می کند.

  به گفته وی، در هر موردی که مراجع قضایی آمریکا حکمی علیه اموال متعلق به حکومت ایران صادر کرده اند این امول و دارایی ها به سرعت از آمریکا خارج شده اند.

  روزنامه «نشنال پست» می افزاید که با توجه به قطع مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا و خروج دیپلمات های ایران از این کشور در اوایل سپتامبر وکلای خانواده قربانی نتوانستند علیه مقامات ایرانی ساکن کانادا اعلام جرم کنند. هیچ نماینده ای از سوی دولت ایران در جلسات رسیدگی به این پرونده در شهر اونتاریو شرکت نداشت.

  در این دادرسی مشخص شد ساختمان مورد بحث در شهر تورنتو به نام شرکت «فرهنگ ایران» ثبت شده که دارای روابط بسیار نزدیکی با حکومت ایران است و رییس آن فاضل لاریجانی برادر رییس مجلس و رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است.

  تبلیغات