فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امل علم‌الدین همسر جرج کلونی دفاع از قربانیان تجاوز جنسی توسط داعش را پذیرفت

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  امل علم الدین وکیل مدافع، فعال حقوق بشر و همسر جرج کلونی، بازیگر مشهور سینمای هالیوود، قبول کرده است از یک بازمانده تجاوز جنسی توسط شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و دیگر ایزدی‌هایی که قربانی نسل‌کشی این گروه تندرو شده‌اند، دفاع کند.

  به نوشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، امل کلونی در بیانیه‌ای که منتشر کرده، نوشته است: «پارلمان اروپا، دولت آمریکا و مجلس عوام بریتانیا، همه تشخیص داده‌اند که داعش علیه ایزدی‌ها در عراق مرتکب نسل کشی می‌شود. چگونه است که جدی‌ترین جنایت‌ها در برابر چشمان ما صورت می‌گیرد، اما دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه آن را دنبال نمی‌کند؟»

  بازمانده تجاوز جنسی داعش که امل کلونی دفاع از او را پذیرفته است «نادیا مراد» نام دارد. او از جمله هزاران زن ایزدی بود که توسط شبه‌نظامیان داعش از شمال عراق ربوده شده، و پس از انتقال به اردوگاه‌های این گروه، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

  «نادیا مراد» پس از سه ماه شکنجه در اردوگاه داعش، نوامبر سال ۲۰۱۴ موفق به فرار می‌شود. وی که اینک یک فعال ۲۳ ساله است و ژانویه گذشته نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد، به گونه‌ای خستگی ناپذیر سعی کرده است توجه سیاسی بیشتری را به نسل کشی ایزدی‌ها جلب کند.

  او امل کلونی را به عنوان «زنی پرشور» که امید تازه‌ای به نبرد او داده است ستود و درباره او گفته است: «مهم است عدالت اجرا شود، و امل مدافع عدالت است. طبیعی بود که چنین پیوندی بین من و او برقرار شود. ما هردو مدافع عدالت هستیم. هدف نهایی ما این است عاملان نسل کشی حساب پس بدهند و عدالت در مورد قربانیانی مانند خود من، اجرا شود».

  شبه‌نظامیان داعش، تابستان سال ۲۰۱۴، پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق، به مناطق اقلیت ایزدی هم یورش برده و علاوه بر کشتار مردان، صدها زن را با خود به عنوان «کنیز» بردند و مورد سوء استفاده جنسی قرار دادند.

  امل کلنی در بیانیه خود افزوده است: «ما می‌دانیم هزاران ایزدی کشته شده‌اند و یک سازمان تروریستی هزاران زن ایزدی را به بردگی کشیده است. ما می‌دانیم که تجاوزهای جنسی منظم صورت گرفته است و هنوز ادامه دارد. و با این حال، کسی حساب پس نمی‌دهد».

  این وکیل مدافع حقوق بشر در ادامه تاکید کرده است: «وقت آن رسیده است که ما فرماندهان داعش را در جایگاه متهم در دادگاه لاهه ببینیم؛ و من افتخار می‌کنم که از من خواسته شده نماینده نادیا و جامعه ایزدی در تلاش آنها برای اجرای عدالت باشم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران