فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارش آمریکا درباره همکاری گروه بوکوحرام و داعش در لیبی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گسترش فعالیت داعش وتهدیدی که این سازمان تروریستی در لیبی ايجاد كرده باعث شد که پنتاگون براى اعزام نیروی بیشتری به مناطق شرق و غرب لیبی تصميم بگیرد.

  به گفته پنتاگون شماری از نیروهای آمریکایی از اواخر سال گذشته برای جنگ علیه داعش در دو منطقه از لیبی مستقر شدند.

  این نیروها که تعدادشان 25 نفر بوده با کمک ائتلافی که از نیروهای منطقه ای در لیبی تشکیل شده وظیف دارند که عملیاتی ویژه و موثر علیه داعش انجام دهند.

  طبق گزارش پنتاگون تاکنون 25 سرباز نخبه آمریکایی برای جمع آوری اطلاعات و تشویق دیگران برای جنگ علیه داعش در اطراف شهر مصراته مستقر شدند.

  این دو تعداد از سربازان آمریکایی برای جمع آوری اطلاعات در باره گروه داعش و تهدیدات احتمالی این تشکیلات تروریستی برای کل منطقه و جهان، به منطقه اعزام شدند.

  پیشتر روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داده بود که پنتاگون برای آماده سازی یک جنگ علیه داعش در لیبی خود را آماده می کند.

  در همین حال وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که به منظور مبارزه با تروریست‌های موسوم به بوکوحرام مستشاران نظامی به نیجریه گسیل می کند.

  تصمیم آمریکا به اعزام نیروهای بیشتری به لیبی برای مبارزه با داعش در حالی اعلام می شود که گزارش های اطلاعاتی امریکا از همکاری نزدیک بوکو حرام و داعش در لیبی خبر داده است.

  طبق این گزارش به دلیل خلاء امنیتی که پس از سرنگونی قذافی در لیبی بوجود آمد، داعش و گروه‌های تندرو اسلامی مانند القاعده و داعش فعالیت خود را گسترش دادند.

  نگرانی شوراى امنيت از همکاری داعش و بوکوحرام

  شورای امنیت سازمان ملل متحد از گسترش روابط گروه بوکو حرام و داعش ابراز نگرانی کرده است.

  به گزارش خبرگذاری رویترز 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کردند که گروه اسلامگرای بوکو حرام، کماکان صلح و ثبات در غرب و مرکز آفریقا را تهدید می‌کند.

  بوکو حرام یک سازمان تندرو اسلامی است که در سال گذشته با داعش اعلام بیعت کرد.

  این گروه تندرو در سال 2002 میلادی با هدف مبارزه و جلوگیری از نفوذ غرب در نیجریه، استقرار حکومت اسلامی و اجرای قوانین شرع در مناطق مسلمان‌نشین این کشور و کشورهای همجوار تشکیل شد.

  این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین از نشستی که امروز توسط محمد بوهاری، رئیس‌جمهوری نیجریه تشکیل می‌شود، استقبال کرده است.

  قرار است در نشست شورای امنیت مسئله مبارزه با افراطگرایی و تندروی دینی بررسی شود. رهبران کشورهای منطقه‌ای و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در این نشست شرکت می‌کنند. همچنین روسای‌جمهوری بنین، کامرون، چاد و نیجر در این نشست در آبوجا حضور خواهند داشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران