.
.
.

اردوغان با برخی خواسته‌های اروپا در برابر معاف کردن ترک‌ها از روادید شینگن مخالفت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه جمعه ۶ ماه می اعلام کرد که با اصلاح قانون مبارزه با تروریسم با خواست اتحادیه اروپا، مخالف است.

اصلاح این قانون یکی از شروط اتحادیه اروپا برای ورود شهروندان ترکیه بدون روادید به حوزه شینگن است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان جمعه در سخنانی در استانبول گفت: «اتحادیه اروپا از ما می‌خواهد قانون مبارزه با تروریسم را اصلاح کنیم، اما ما به آن‌ها می‌گوییم: ما در یک طرفیم و شما در طرف دیگر».

سخنان اردوغان نگرانی‌ها را از شکست توافقی باعث خواهد شد که بر پایه آن، ترک‌ها از اخذ روادید برای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا، معاف می‌شوند.

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، چهارشنبه اعلام کرد که با معاف کردن ترک‌ها از اخذ روادید برای ورود به حوزه شینگن، به طور مشروط موافقت کرده است. این توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا به منظور حد گذاشتن برای بحران پناهجویان منعقد می‌شود.

کمیسیون اروپا می‌گوید که از ۷۲ معیار، همچنان ۵ معیار را ترکیه اجرا نکرده و باید تا پایان ماه ژوئن، آن را اجرایی کند. این معیارها از جمله با مبارزه مقام‌های ترکیه با فساد و بازنگری در قوانین مرتبط با تروریسم مرتبط است.

بر پایه این توافق، تمام مهاجرانی که سعی می‌کنند به صورت غیر قانونی وارد یونان شوند، به ترکیه باز گردانده می‌شود. در مقابل اتحادیه اروپا متعهد می‌شود در مقابل هر پناهجویی که به ترکیه باز گردانده شود، یک پناهجوی سوری را به صورت قانونی بپذیرد.