.
.
.

افت قیمت نفت بعد از افزایش تولید اوپک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت نفت روز دوشنبه 2 مه در پی افزایش تولید اوپک کاهش یافت و این در حالی است که در هفته گذشته بعد از اعلام کاهش ذخایر نفتی آمریکا و افت قیمت دلار قیمت نفت به بالاترین حد خود در طی سال 2016 رسیده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه آوریل به 32.64 میلیون بشکه در روز رسید که نزدیک به بالاترین حد تولید این سازمان است.

بر اساس این گزارش روسیه، بزرگترین تولید کننده نفت خارج از اوپک نیز تولید ماه آوریل خود را 7 درصد افزایش داد و به 3.117 میلیون بشکه در روز رساند.

این افزایش تولید، قیمت نفت برنت در روز دوشنبه 2 مه را به 46.77 دلار برای هر بشکه کاهش داد که 60 سنت کمتر از آخرین قیمت هفته گذشته است. نفت تکزاس هم با 40 سنت کاهش به 45.52 دلار برای هر بشکه رسید.

قیمت نفت در ماه آوریل گذشته 21 درصد افزایش یافت که بیشترین حد افزایش ماهانه از ماه مه 2009 میلادی است. این افزایش قیمت مدیون کاهش تولید نفت آمریکا بود که بر اساس آمارها حکایت از کاهش فعالیت عملیات حفاری در آن کشور دارد. اما این کاهش تولید و افزایش قیمت هنوز برای تولید کنندگان نفت شیل انگیزه لازم را برای آغاز تولید بوجود نیاورده است.

کاهش ارزش دلار نسبت به سایر ارزها نیز باعث شده تا معاملات دلاری نفت برای سایر ارزها مقرون به صرفه تر شود، و تقاضا برای نفت افزایش یابد.