.
.
.

مرکل با پیگرد قانونی یک کمدین آلمانی که اردوغان را به سخره گرفته بود موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، جمعه ۱۵ آوریل، با درخواست ترکیه برای پی‌گرد قانونی یک طنز پرداز که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را مسخره کرده بود، موافقت کرد؛ اما در عین حال اعلام کرد درپی لغو ماده قانونی است که اجازه چنین اقدام‌هایی را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم مرکل گفت: «دولت با این مساله موافقت خواهد کرد، اما جدای از این پرونده، دولت معتقد است که می‌توان ماده ۱۰۳ قانون کیفری را لغو کرد».

صدر اعظم آلمان متعهد شد که تا سال ۲۰۱۸، این ماده قانونی را لغو خواهد کرد.

بنا بر این ماده، هرکس که در آلمان به شخصیت کشوری خارجی فحش دهد، سه سال زندانی می‌شود. این شخصیت همچنین می‌تواند نه به عنوان رئیس یک کشور، بلکه به عنوان یک شخص، علیه فرد فحاش، شکایت کند.

اردوغان نیز به عنوان یک شخص، علیه کمدین آلمانی، به اتهام «اهانت» شکایت کرده بود.

مرکل تاکید کرد که موافقت کردن با پی‌گرد کمدین، بدین معنی نیست که معتقد است این کمیدين، گناهکار است. او افزود: «دستگاه قضایی در کشور مستقل است و احتمال تبرئه هم وجود دارد».

آنکارا به طور رسمی از آلمان خواسته بود اجازه پی‌گرد قانونی یان بومرمان را بدهد. این کمدين اوایل آوریل در برنامه‌ای تلویزیونی در شبکه «ان تی وی نیو»، شهری خواند که طی ان، اردوغان را به سخره گرفت و در این راه، از الفاظ جنسی هم استفاده کرد.

کمدين، گفت که به خوبی می‌داند که قانون آلمان را نقض می‌کند اما می‌خواهد به مقام‌های ترکیه به خاطر حملات لفظی‌شان به ترانه‌ای آلمانی که از وضعیت آزادی‌ها در ترکیه انتقاد می‌کند، پاسخ دهد.