.
.
.

با زخمی شدن ۳۰۰ تن.. روزی خونبار برای صدها پناهجو در مرز یونان و مقدونیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقدونیه دوشنبه ۱۱ آوریل، از پلیس یونان به دلیل سکوت در برابر تلاش پناهجویان تجمع کننده در اردوگاه ایدومینی برای عبور از مرز، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع مقدونیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در جریان حوادث روی داده، پلیس یونان هیچ تلاشی برای جلوگیری از حرکت پناهجویان انجام نداد».

از سویی یونان پلیس مقدونیه را متهم کرد علیه پناهجویان به «زور مفرط» متوسل شده است.

بنا بر گزارش‌ها، یکشنبه حدود ۳ هزار پناهجو، تلاش کردند با زور وارد مقدونیه شوند.

یورگرش کریتسس سخنگوی سازمان هماهنگی مهاجرت یونان، دوشنبه از نیروهای امنیتی مقدونیه به خاطر استفاده از «زور مفرط و نابرابر» علیه پناهجویان انتقاد کرد، مساله‌ای که به «ایجاد وضعیتی دشوار در یونان» انجامید.

وزارت امور خارجه یونان هم اعلام کرد که به مقام‌های مقدونیه به خاطر اتفاقات روی داده، اعتراض کرده است.

حدود ۳۰۰ تن از پناهجویان، در نتیجه ضرب و جرح از سوی نیروهای امنیتی مقدونیه یا آسیب‌دیدگی در نتیجه استنشاق گاز اشکاور، به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

گلوله‌های پلاستیکی

دولت یونان و سازمان‌های غیر دولتی می‌گویند که مقدونیه، از گلوله‌های پلاستیکی هم برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک خود استفاده کرد.

پلیس مقدونیه استفاده از گلوله‌های پلاستیکی را تکذیب کرد اما یک مقام مسئول در سازمان پزشکان بدون مرز، در تویتی نوشت: «برخی از پناهجویان از ناحیه سر هدف اصابت این گوله‌ها قرار گرفتند که ۳ تن از آن‌ها کودکان زیر ۱۰ سال هستند».

وزارت کشور مقدونیه هم اعلام کرد که ۲۳ تن از نیروهای امنیتی‌اش در نتیجه درگیری با پناهجویان، به صورت سطحی زخمی شدند. برخی از خودروهای پلیس هم آسیب دید.

صبح دوشنبه آرامش نسبی به اردوگاه ایدومینی واقع در مرزهای یونان-مقدونیه بازگشت. در این اردوگاه حدود ۱۱ هزار مهاجر حضور دارند که اکثر آن‌ها از جنگ‌های دایر در خاورمیانه به ویژه سوریه فرار کرده‌اند.

تنش‌ اخیر، سومین تنش از این نوع از زمان بستن مرزها در فوریه گذشته است. گفته می‌شود خشونت‌ها در پی شایعه‌هایی اشتباه درباره باز شدن مرزها صورت گرفته است.