فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کشف علمی جدید.. گیاه‌خواری برای بدن بسیار خطرناک است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  بسیاری از مردم جهان، از رژیم غذایی «گیاه‌خواری» استفاده می‌کنند و آن را بهداشتی‌تر می‌دانند؛ اما به نظر می‌رسد که این اعتقاد، اشتباه باشد. دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیدند که «گیاه‌خواری» می‌تواند به جهش‌های ژنتیکی و افزایش ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی بینجامد.

  جهش DNA

  به نوشته روزنامه بریتانیایی The Telegraph، مردمی که برای چند نسل، رژیم غذایی گیاه‌خواری را در پی گرفتند، بخشی از DNA آن‌ها تغییر کرده و بیشتر در معرض التهاب قرر گرفته‌اند. دانشمندان آمریکایی بر این باورند که این جهش روی داده تا به بدن گیاه‌خواهان، در جذب چربی‌های مورد نیاز از گیاهان، کمک کند.

  اما تاثیر این جهش بر تولید اسید «اراکیدونیک» مرتبط با سرطان و عفونت‌های مختلف، بسیار زیاد است. مشخص شد که ژن تغییر یافته که دارای نسبت بالایی از روغن‌های نباتی است، می‌تواند به سرعت تغییر این روغن‌ها به اسید «اراکیدونیک» بینجامد.

  نتایج تحقیقات تازه دلیل نتایج تحقیقات لازم را که نشان می‌داد گیاه‌خواران ۴۰درصد بیش از گوشت‌خواران در معرض ابتلا به سرطان غدد لنفاوی هستند، مشخص کرد.

  تفاوت بسیار با گوشت‌خواران

  محققان دانشگاه کورنل، میان صدها نقشه ژنتیکی دو ملت گیاه‌خوار همچون برخی از ساکنان هند و گوشت‌خواران در کنساس انجام دادند و کشف کردند تفاوت ژنتیکی بزرگی میان آن‌ها وجود دارد.

  تام برینا، استاد تغذیه بشری در دانشگاه کورنل می‌گوید: «نوادگان گیاه‌خواران می‌توانند اسیدهای روغنی را از گیاهان به دست آورند، اما این جهش ژنتیکی بدن‌های آن‌ها را برای تولید اسید اراکیدونیک عامل التهاب مساعدتر می‌کند و بیش از دیگران در معرض بیماری‌های قلب و سرطان قرار می‌گیرند». او افزود که این جهش از سال‌ها پیش روی داده و اکنون به نوادگان منتقل شده است.

  به گفته تام برینا، آن‌چه این جهش ژنتیکی را مشکل ساز‌تر می‌کند، ساخته نشدن اسیدهای اومگا ۳ است که مسئول حمایت از بدن در برابر بیماری‌های مختلف است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران