.
.
.

انتقاد شدیداللحن کاسترو از اوباما: از امپراتوری هیچ چیز نمی‌خواهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیدل کاسترو رهبر بازنشسته کوبا، در مقاله‌ای که همه رسانه‌های دولتی این کشور منتشر کردند، از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از سفرش به هاوانا انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کاسترو در این مقاله، اوباما را متهم کرده که تمام دستاوردهای نظام کمونیست را در جریان سخنرانی‌هایش به کوبا، نادیده گرفته است.

سفر اوباما به کوبا با هدف تثبیت از سر گیری روابط میان واشینگتن و هوانا صورت گرفته است. دو کشور از دوره جنگ سرد به مدت ۵۰ سال در قطع رابطه به سر می‌بردند.

اوباما در سخنانی خطاب به مردم کوبا گفت: «زمان آن رسیده تا دو کشور صفحه گذشته را ببندند و همچون دو دوست، دو همسایه و یک خانواده به سمت آینده حرکت کنند».

کاسترو در مقاله خود نوشته است:‌ «به گمانم که همگان پس از شنیدن این سخنان در خطر حمله قلبی قرار گرفتند». او همچنین آن‌چه تلاش‌های آمریکا برای سرنگونی حکومت کمونیست در کوبا نامید را یادآور شد.

کاستروی ۸۹ ساله، چهره‌ای ملی گرا به مقاله‌اش داده و از پیشنهاد اوباما برای کمک به کوبا انتقاد کرد. او نوشته است که کشورش توانایی تولید غذا و دیگر موادی که به آن نیازمند است را با تلاش‌های مردم دارد.

او نوشت: «از امپراتوری نمی‌خواهیم به ما چیزی بدهد».

فیدل کاسترو پس از انقلاب سال ۱۹۵۹، قدرت را در کوبا در دست گرفت. او در سال ۲۰۰۶ بیمار شد، از این رو قدرت را به برادرش رائول کاسترو منتقل کرد. فیدل کاسترو همچنان رهبر معنوی بسیاری از کوبایی‌ها به ویژه کهن‌سالان است.