.
.
.

پاکستان پی‌گرد کشتار ۷۰ مسیحی در شهر لاهور را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای امنیتی پاکستان، عملیات جستجو برای یافتن عاملان انفجار انتحاری را که به کشته شدن دستکم ۷۰ تن از مسیحیان انجامید، آغاز کردند؛ انفجاری که مسئولیت آن را یکی از گروه‌های جدا شده از طالبان پاکستان و بیعت کرده با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، بر عهده گرفت.

اکثر قربانیان انفجار که شامگاه یکشنبه ۲۷ مارس در پارکی در شهر لاهور در شرق پاکستان روی داد، از زنان و کودکان بودند. آن‌ها عید پاک را جشن می‌گرفتند. دستکم ۲۹ تن از کشته شدگان از کودکان هستند.

اکثر ساکنان پاکستان مسلمان هستند اما اقلیتی مسیحی که شمار آن‌ها حدود ۲ میلیون تن برآورد می‌شود، در این کشور ساکن هستند. لاهور یکی از مراکز اصلی قدرت نواز شریف نخست وزیر پاکستان است.

انفجار روز یکشنبه مرگبارترین انفجار در پاکستان از سال ۲۰۱۴ است. دسامبر آن سال ۱۳۴ دانش آموز در مدرسه‌ای تحت مدیریت ارتش در شهر پیشاور کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عاصم باجوا سخنگوی ارتش پاکستان می‌گوید که آژانس‌های اطلاعاتی، ارتش و نیروهای شبه‌نظامی، حملاتی برای جستجوی عاملان انفجار لاهور در سرتاسر پنجاب آغاز کردند.

باجوا در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «شماری از مظنونان بازداشت شده‌اند و مقادیر زیادی اسلحه و مهمات کشف و ضبط شد».

نخست وزیر پاکستان نیز از بیمارستان‌ها که مملو از زخمی‌های انفجار هستند، دیدن کرد.

گروهی جدا شده از طالبان پاکستان با نام «گروه الاحرار» مسئولیت حمله یکشنبه لاهور را بر عهده گرفت.

احسان الله احسان سخنگوی «گروه الاحرار» گفت:‌ «مسیحی‌ها هدف حمله بودند، می‌خواهیم به نخست‌وزیر این پیام را برسانیم که ما وارد لاهور شدیم».

لاهور مرکز ثروتمندترین استان پاکستان، یعنی استان پنجاب است و مرکز سیاسی و فرهنگی کشور به شمار می‌آید.

دیبا شهناز سخنگوی اورژانس پاکستان گفت که در انفجار لاهور دستکم ۷۰ تن کشته شدند که ۲۹ تن از آن‌ها کودک، هفت‌تن زن و ۳۴ تن مرد هستند. همچنین ۳۴۰ تن زخمی شدند که حال ۲۵ تن از آن‌ها وخیم است.