.
.
.

کاغذی که 20 سال پیش در بلژیک پیدا شد..و اکنون معنی آن را می‌فهمند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

20 سال پیش، در سال 1996، پلیس بلژیک در بازرسی از یک خانه در بروکسل سندی را پیدا کرد که به زبان عربی بود، و صفحه اول آن به ستایش از القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن اختصاص داشت که به حکومت طالبان در افغانستان پیوسته بودند.

مقامات امنیتی در آن زمان به آن سند اعتنایی نکردند، اما بعدها ثابت شد که آن سند نشاندهنده شروع نسلی از اسلامگرایان تندرو در کشور بلژیک بود.

به گزارش روزنامه بریتانیایی "گاردین"، مقامات بلژیکی در آن زمان مشغول تحقیق در باره گروه تروریستی به نام "جماعت مسلح اسلامی الجزایر" بودند، که اولین گروه وحشت در قاره اروپا بود، و بسرعت بروکسل را به پایتخت وحشت در اروپا تبدیل می کرد.

گاردین یادآوری می کند که احمد شاه مسعود، آخرین ژنرال افغانستان که در مقابل حرکت طالبان و القاعده ایستادگی می کرد، 2 روز قبل از حمله 11 سپتامبر به برجهای دوقلوی نیویورک، به دست یکی از یاران بن لادن کشته شد که شهروند بلژیک بود و با گذرنامه بلژیکی سفر می کرد.

بعد از آن در بلژیک چندین حمله تروریستی روی داد، که از آن میان می توان به حمله به موزه یهود در ماه مه 2014 اشاره کرد که به کشته شدن 4 نفر انجامید. حمله کننده به موزه یهود ساکن محله "مولنبیک" بود که بیشتر اسلامگرایان تندرو از این محله بودند. از جمله ایوب الخزانی، که پیش از انجام عملیات بمبگذاری در قطار آمستردام-پاریس توسط پلیس دستگیر شد.

به نوشته گاردین دلایل زیادی برای تبدیل بلژیک به "مرکز وحشت و تروریسم" وجود دارد. اول آنکه این کشور در میان سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا قرار دارد، که دسترسی به این کشورها را آسان می کند؛ و بخاطر عضویت در حوزه شنگن ورود و خروج از آن به سرعت انجام می شود.

یک دلیل دیگر علاقه افراطیون به بلژیک، ترکیب جمعیتی و تنوع مهاجران خارجی در این کشور است، که امکان ناپدید شدن و رد گم کردن را آسان می کند.

به نوشته گاردین یک دلیل دیگر خصوصیت ویژه جامعه مسلمان بلژیک است که با کمبود معلمان دینی و امامان جماعت روبرو بوده، و برای جبران این کمبود امامان و واعظان از خارج می آمدند، و با خود عقاید تند و افراطی را به این کشور می آوردند.