.
.
.

ترامپ: توافق اتمی با ایران را لغو می كنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، نامزد میلیاردر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس «ایپک» خطاب به لوبی‌های اسرائيل در ایالات متحده، گفت، اگر رئیس جمهوری آمریکا شوم سفارت اسرائیل را از تل آویو به بیت المقدس انتقال خواهم داد.

او تاکید کرد که بیت المقدس یا اورشلیم پایتخت ابدی اسرائیل خواهد بود.

ترامپ گفت:« یکی از اولویت‌های من زمانی که به ریاست جمهوری برسم از بین بردن توافق اتمی با ایران است».

کاندید جمهوری خواه این سخنان را بعداز ظهر روز دوشنبه به همراه دو کاندیدای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائيل، موسوم به آيپک ایراد کرد.

گفتنی است که هر 3 کاندیدای جمهوری خواه در سخنرانی‎های خود علیه توافق اتمی ایران و سیاست های دولت باراک اوباما در مورد ایران و مذاکرات صلح خاورمیانه صحبت کردند و اورشلیم (بیت المقدس) را پایتخت ابدی اسرائيل خواندند.

ترامپ این بار از مانند گذشته در مسئله نزاع میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بی طرف نبود. او گفت :« فلسطینی‌ها باید سیاست تنفر و بدبینی را ترک کنند و اگر واقعا مایلند صلح کنند اسرائیل آماده صلح است».

وی افزود:« وقتی آمریکا کنار اسرائيل بایستد، امکان صلح به شدت افزایش می یابد، ما سفارت آمریکا را به اورشلیم پایتخت ابدی اسرائيل منتقل می کنیم، فلسطینی ها باید ترورهای روزانه علیه اسرائيل را متوقف کنند و باید بدانند اسرائيل یک کشور یهودی است و تا ابد به عنوان کشور یهودی باقی می ماند».

تامپ اسرائیل را متحد بزرگ آمریکا خواند و گفت در واکنش به آزمایش های اخیر موشکی ایران خواستار تعلیق همکاری آمریکا در توافق جامع اتمی با ایران شده است. او گفت این آزمایش ها اقدامی تحریک آمیز بود که نمی توان آنها را نادیده گرفت و به گفته او این آزمایش ها مغایر روح توافق است.

تامپ این بار سخنرانی خود را از روی نوشته ایراد کرد و مانند دفعات پیشین به مخالفان خود حمله نکرد.

در کنفرانس «ایپک» نزدیک به 18 هزار نفر از طرفداران و اعضای این لابی پرنفوذ حامی اسرائيل شرکت داشتند، جان کیسیک، فرماندار اوهایو و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سخنران اول کنفرانس بود.

مخالفان ترامپ در بیرون سالن نیز به تظاهرات علیه او پرداختند آنها ترامپ را به «نژادپرستی» رازیسم متهم کردند.