.
.
.

مشاور بوش: سعودی به ما درباره ایران هشدار داد اما اوباما نشنیده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسیس تاونسند، مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری جورج بوش، همسو با کشورهای عربی و در راس آنها سعودی نسبت به سیاست‌های دولت باراک اوباما اظهار نگرانی کرد.

به گزارش روزنامه فرا منطقه‌ای «الشرق الاوسط» تاونسند در این باره گفت:« در حالی که کشورهای منطقه احساس می‌کنند از سوی ایران در معرض تهدید هستند اما در عین حال می‌بینند که ایالات متحده آمریکا، همپیمان تاریخی آنها در به سوی دشمنی که سعودی به ما درباره آن هشدار داده، گرایش پیدا کرده است، دولت اوباما، آن هشدارها را نشینیده گرفته است».

تاونسند در ادامه با اشاره به نگرانی‌های دولت‌های منطقه، به ویژه کشورهای خلیج، به گفته وی احساس می‌کنند که با توجه به روابط تاریخی با آمریکا، به آنها «خیانت» شده است.

وی افزود:« امنیت ما و همپیمانانمان در منطقه در ارتباط تنگاتنگ بود، سعودی‌ها علیه تروریسم در کنار ما بودند، سعودی از جمله بزرگترین و قوی‌ترین، همپیمانان ما در منطقه علیه گروه القاعده بود.»

وی در پاسخ به سوالی درباره گام‌هایی که باید رئيس جمهور آینده آمریکا جهت بازگشت ائتلاف‌های سنتی کشورهای عربی و ایالات متحده بردارد، گفت:« لازمه آن بازگشت اعتماد است. … نه تنها با شرکای سعودی ما که زیان دیده اند، بلکه همچنین با امارتی‌ها و بحرینی‌ها.»