.
.
.

اوباما از دموکرات‌ها خواست تا از نامزدی هیلاری کلینتون حمایت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از دمکرات ها خواست تا از نامزدی هیلاری کلینتون برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کنند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز اوباما از هیلاری کلینتون به عنوان نامزد بهتر از سوی دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرده است.

به نوشته این روزنامه اوباما هفته گذشته در جلسه محرمانه ای که با کمک کنندگان مالی با دموکرات‌ها در بوستون واقع در ایالت تکساس، برگزار شد از آنها خواست تا از هیلاری کلینتون حمایت کنند.

اوباما در این نشست گفته بود که وقت آن رسیده است که دمکرات دور هیلاری کلینتون جمع شوند و مانع سوء استفاده جمهوری خواهان از این شکاف شوند.

تناقض‌ در موضع گیری‌ها

از تناقض‌های موجود حمایت اوباما از هیلاری کلینتون این است که خانم هیلاری کلینتون رقیب باراک اوباما در نامزدی حزب دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 بود. اوباما پس از یک کمپین تبلیغاتی طولانی توانست کلینتون را شکست دهد. کلینتون پس از پیروزی اوباما در انتخابات در دوره اول ریاست جمهوری وی پست وزارت امور خارجه آمریکا را به عهده گرفت. اما او پس از ترک پست وزارت خارجه از وجود اختلاف میان خود و اوباما در باره سیاست خارجی و مسئله امنیت ملی پرده برداشت. کلینتون نسبت به برخی مسائل از جمله مسئله سوریه و اوکراین دارای دیدگاههای تندرو تر از اوباما بود به همین دلیل او اعتقاد داشت که آمریکا باید از گزینه نظامی در برخی جاها استفاده می کرد.

اوباما هفته گذشته وقتی که در جلسه حامیان مالی دموکرات ها، از اعضای حزب خواست تا از هیلاری کلینتون حمایت کنند، از برنی ساندرز نخواست که از رقابت دمکرات ها به نفع کلینتون عقب نشینی کند اما تاکید کرد که هیلاری کلینتون باهوش، قوی و با تجربه است و می تواند دستاورهای دوران خود را حفظ و برنامه‌های کاخ سفید را دنبال کند.

حمایت اوباما از هیلاری کلینتون تاثیری مثبت بر روند انتخابات در حزب دمکراتها خواهد داشت به ویژه که اغلب دمکراتها به باراک اوباما و سیاست های او احترام می گذارند.

نخبگان آمریکا باراک اوباما را ادامه دهنده راه روسای جمهوری امریکا مانند جیمی کارتر و بیل کلینتون می دانند لذا برخی معتقدند که انتخاب هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری یعنی ادامه سیاست‌های اوباما و برنامه‌های او که برای ایجاد رفاه برای همه آمریکایی‌ها بدون در نظر گرفتن رنگ و یا مذهب آنها است.

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی خاطرنشان کرده است که اوباما از حامیان دموکرات خواسته است تا به نوعی در جلسات دموکرات ها اعلام شود که کار رقیب هیلاری در انتخابات درون حزبی تمام شده است و اکنون تمرکز اصلی برای رقابت با ترامپ انجام شود.

دمکرات‌ها و برنی ساندرز

اما با همه آنچه در باره اوباما و کلینتون گفته شد نسل جدید دمکرات‌ها به ویژه جوانان 18 تا 30 به گونه دیگری به مسائل نگاه می کنند. این نسل معتقد است که حزب دموکرات مسائل و خط مشی مربوط به دهه شصت و هفتاد و نتایج آن را گرفته است و درحال حاضر باید در خط مشی حزب دمکرات ها اصلاحاتی جدید برای نسل جدید در نظر گرفته شود. برنی ساندرز، نامزد این گرایش و این طرز تفکر در حزب دموکرات است. او خواهان رایگان کردن تحصیلات دانشگاهی و اصلاح نظام بهداشتی که تا حدودی از اصلاحات اوباما فراتر می رود.

هواداران برنی ساندرز هنوز معتقدند که او می تواند نامزد حزب دمکرات ها باشد آنها بعد از پیروزهایی که در انتخابات درون حزبی در اریزونا، ویسکونس، اداهو، اوتا وواشینگتن ونيويورک کسب کردند اکنون با دید خوشبینانه تری به نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری نگاه می کنند.