.
.
.

با بسته شدن راه بالکان هزاران پناهجو در یونان حبس شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا بر تصمیم دولت‌های کروآسی، صربستان و اسلوونی مبنی بر بستن مرزهای خود به روی پناهجویان، مسیر اصلی مهاجرتی که به نام «راه بالکان» شهرت یافته عملاً مسدود شده است.

«راه بالکان» شبکه‌ای از راه‌هایی است که از ترکیه و یونان به اروپای غربی و بخصوص به آلمان و فرانسه می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز پنجشنبه ١٠ مارس، وزیران امور کشور اتحادیه اروپا در بروکسل گردهم می‌آیند تا بار دیگر در باره بحران مهاجرت و همچنین جزییات توافق با ترکیه به گفتگو بنشینند.

چهارشنبه ۹ مارس اسلوونی و سپس کروآسی و صربستان رسماً اعلام کردند که از این پس اجازه ورود پناهجویان را به خاک خود نخواهند داد مگر در موارد استثنایی.

روز دوشنبه ۷ مارس، مقدونیه ورود پناهجویان را از یونان ممنوع کرده بود. بدین ترتیب پناهجویانی که در یونان جمع شده‌اند امکان ادامه سفر نخواهند داشت و عملاً در بن‌‍بست می‌مانند.

بنا بر اعلام دولت یومان، نزدیک به ٣٥هزار پناهجو در این کشور معطل مانده‌اند که بخش بزرگی از آنها در نزدیکی مرز مقدونیه تجمع کرده‌ و وضعیتی بحرانی به وجود آورده‌اند.

وزیر کشور اتریش نیز تأیید کرده است که «راه بالکان به طور قطعی بسته می‌ماند».

کشورهایی که به تازگی مرز خود را بسته‌اند اعلام کردند که پناهجویان فقط در صورتی اجازه ورود خواهند یافت که رسماً از همین کشورها تقاضای پناهندگی کنند. مساله این است که هیچ پناهجویی مایل به ماندن در کشورهای منطقه نیست و اکثراً قصد رسیدن به آلمان، بریتانیا یا اروپای شمالی را دارند.

ترکیه که هنوز توافق با اتحادیۀ اروپا را قطعی نکرده، چانه‌زنی در مورد پذیرش پناهجویان را ادامه می‌دهد. روز پنجشنبه ١٠ مارس وزیر امور اروپایی ترکیه گفت که کشورش پناهجویان ساکن در «جزایر» یونانی را نخواهد پذیرفت.

بر اساس طرح توافق میان آنکارا و اتحادیه اروپا، قرار است که ترکیه همه پناهجویانی را که به یونان رفته‌اند دوباره به خاک خود بپذیرد. اما وزیر ترک تصریح کرد که «پیشنهاد ترکیه پناهجویانی را که فعلاً در جزایر یونانی هستند، شامل نمی‌شود». علاوه بر این، ترکیه از اتحادیۀ اروپا خواسته که کمک‌های مالی خود را تا سال ٢٠١٨ دوبرابر کند و از سه میلیارد به شش میلیارد یورو برساند. قرار است که توافق ترکیه و اتحادیۀ اروپا تا یک هفتۀ دیگر قطعیت یابد.