.
.
.

پاپ فرانسیس موج اخیر پناهجویان را «یورش‌عربها» به اروپا خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسیس اول پاپ واتیکان در سخنرانی‌اش در فرانسه، مهاجرت هزاران آواره سوری و عراقی به اروپا را به «اشغال عربی» این قاره تشبیه کرد.

پاپ با اشاره به مسئله مهاجرت آوارگان گفت که قاره اروپا در گذشته چندین بار به طرق مختلف مورد هجوم قرار گرفت اما این قاره همیشه نه تنها در برابر بحران ها ایستاد بلکه قوی‌تر نیز شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان موج اخیر پناهجویان را «یورش عربها » به اروپا خوانده و آن را شانسی برای نوسازی این قاره خوانده است. گروه‌های راست‌افراطی اروپایی تلاش می‌کنند از سخنان پاپ بهره‌برداری سیاسی کنند.

وی افزود:«موج هجرت آوارگان می تواند فرصتی تازه برای اروپا بوجود آورد تا از تنوع قومی و فرهنگی بتواند در عرصه‌های زندگی قوی تر شود».

برخی از منتقدین اروپایی سخنان پاپ فرانسیس را دعوتی به جنگ تمدن‌ها توصیف کردند اما برخی دیگر از سخنان وئی حمایت کردند.

پاپ این سخنان را روز سه شنبه در حضور 30 عضو و هوادار جریان فکری « Poissons Roses » وابسته به اندیشه کاتولیکی چپ، در فرانسه ایراد کرد. اما روز جمعه روزنامه نیمه رسمی ایتالیایی L'Osservatore (ناظر رومی)، آن را منتشر کرد.

علاوه بر رسانه های ایتالیایی روزنامه آلمانی‌»فرانکفورتر آلگماینه» روز گذشته طی گزارشی نوشت پاپ فرانسیس روز سه‌شنبه 1 فوریه در جمع گروهی از جوانان فرانسوی در باره مهاجرت بسیاری از ساکنان کشورهای جنگ‌زده عربی اظهار نظر کرده و آن را «یورش عربها» به اروپا توصیف کرد .

این روزنامه به نقل از «اوسرواتوره رومانو»، ارگان واتیکان، نوشت که پاپ این جمله را در رابطه مشخصی بیان کرده و قصد او انتقاد از ورود مسلمانان به اروپا نبوده است.

پاپ فرانسیس گفته است که اروپا در طول تاریخ یورش‌های زیادی را تجربه کرده اما از هر یورشی تجربه‌های تازه آموخته و از آنها به نفع خود بهره برده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین با اشاره به بحران پناهجویی هشدار داده است که اروپا نباید تحت تاثیر چنین پدیده‌هایی اتحاد خود را از دست بدهد.

او در این راستا از رهبران اروپایی خواستار سیاستی واحد شده و گفته است که این امر تنها از طریق مذاکره و همدلی امکان‌پذیر است.

پاپ فرانسیس پیش‌تر نیز در رابطه با شمار بالای پناهجویان سخن‌ گفته و تاکید کرده بو‌د که اروپا توان چیرگی بر این بحران را دارد.