.
.
.

ناسا: خاورمیانه در بدترین خشکسالی طی 1000سال گذشته به سر می برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس یافته‌های پژوهشی «سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا» (ناسا)، خشکسالی که خاورمیانه در دهه گذشته و اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کند، از بدترین نوع خود در تاریخ منطقه طی نزدیک به هزار سال گذشته است.

طبق گزارش ناسا خشکسالی خاورمیانه از اواخر سال 1998 یعنی همزمان با کاهش آب‌های گوارا در بخش از جهان آغاز شد.

دانشمندانی در این مطالعه، تاریخچه ضخامت سه حلقه از درختان در کشورهای خاورمیانه، مانند قبرس، فلسطین، اردن، لبنان، ترکیه و سوریه - بررسی کردند و با تاریخچه ضخامت حلقه درختان در کشورهای مدیترانه‌ای، مانند اسپانیا، فرانسه و ایتالیا مقایسه کردند تا دریابند چه زمان آب کمیاب شده بود. حلقه های باریک تر نشانگر سال های خشک تر و نقاط پهن تر شاخص زمانی است که وفور آب بوده است..

یافته های این تحقیق نشان می دهد که نسبت خشکسالی در فاصله زمانی بین 1100 تا 2012 در سطوح متفاوتی بوده است.

در بیانیه ناسا نوشته شده است: "بین سال های 1100 تا 2012 ، خشکسالی در تاریخچه سه حلقه یافته شد که با اسناد تاریخی نوشته شده در زمان خود مطابقت داشت.

طبق این یافته های علمی ناسا حدود شدت دوره های مرطوب و خشک بسیار وسیع بود، اما خشکی اخیر در منطقه شام از 1998 تا 2012، حدود 50 درصد خشک تر از خشک ترین دوره در 500 سال گذشته است و 10 تا 20 درصد خشک تر از بدترین خشکسالی در 900 سال گذشته است."

این پژوهش به عنوان بخشی از تلاش ناسا برای کشف نقش فعالیت‌های انسان در بوجود لایه اوزون، اطلاع رسانی در باره تغییرات اقلیمی ناشی از کمبود آب انجام گرفته است.

دانشمند تغییرات اقلیمی در «انستیتو مطالعات فضایی گادرد ناسا»، می گویند:«ابعاد و اهمیت تغییرات اقلیمی ما را ملزم می کند که گستره کامل تغییر پذیری طبیعی وضعیت آب و هوایی را درک کنیم.»