اسلحه آمریکایی پنهان شده در غارهای اروپا برای مقابله احتمالی با روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا شماری تانک و اسلحه دفاعی مدرن را در برخی از غارهای سری در نروژ پنهان کرده تا برای هرگونه جنگ احتمالی با روسیه آماده باشد؛ این اقدام در پی ادامه تنش میان پیمان ناتو و روسیه صورت گرفته است.

اخیرا برخی از هواپیماهای نیروی هوایی بریتانیا، در متوقف کردن دو بمب‌افکن روسی که در راه نقض حریم هوایی برتانیا بودند، شکست خوردند. کلنل ویلیام بنتلی افسر عملیات در لشکر دوم تفنگداران نیروی دریایی آمریکا گفت هرگونه اسلحه، مهمات و نیرویی که از پیش مستقر شده باشند، می‌تواند بر توانایی آمریکا در مداخله سریع در صورت بروز هرگونه بحرانی بیفزاید و هزینه‌ها را کاهش دهد.

Advertisement

به گزارش روزنامه اینترنشنال بیزنس، او افزود: «ما آماده واکنش در برابر هر بحرانی هستیم».

۶۵۰۰ قطعه اسلحه در غارها

اکتبر سال ۲۰۱۵، دریاسالار هاکون بروون هانسن وزیر دفاع نروژ در گفت‌وگو با شماری از خبرنگاران از نیت روسیه برای استفاده از قدرت نظامی به منظور دست‌یابی به اهداف سیاسی سخن گفت.

شبکه‌ خبری CNN در گزارشی اعلام کرد که حدود ۶۵۰۰ قطعه اسلحه جنگی در غارهایی سری در نروژ وجود دارد که قرار است در مانور نظامی Cold Response 16 ماه فوریه جاری، مورد استفاده قرار گیرد. در این مانور، ۱۲ کشور هم‌پیمان ناتو و بیش از ۱۶هزار نیروی نظامی شرکت می‌کنند.

هدر کانلی مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در برنامه اروپایی در این باره گفت: «برخی چالش‌های امنیتی جدید و فوری با روسیه وجود دارد که بدیهی است درباره آن بازنگری کنیم و تعامل لازم را با آن داشته باشیم».

روسیه و نروژ نواری مرزی مشترکی به طول ۱۲۱ مایل دارند. این مرز از دوره جنگ سرد تحت مراقبت شدید نظامی قرار داشت. غارها هم از سال ۱۹۸۱ به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناوگان دریای شمال روسیه نیز در مورمانسک مستقر است که تنها ۱۰۰ مایل از مرز با نروژ فاصله دارد.

برای پشتیبانی از ۱۵ هزار تفنگدار کافی است

امکان کنترل آب و هوا، به این کوه‌ها که در مرکز نروژ قرار دارند، توان حمایت از مهمات و افراد را داده است. هر کدام از این غارها نیز حدود ۱۰۰ تن از نیروهای نروژی و آمریکایی را در خود جای داده است. مهمات موجود هم برای پشتیبانی از ۱۵ هزار تن از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا کافی است.

ایالات متحده آمریکا پیشتر و در فصل بهار، اعزام شش جنگنده F-15s را به مرز نروژ برای شرکت در تمرین‌های نظامی داده بود؛ مکانی که تنها ۱۰۰ مایل از مرز روسیه فاصله دارد. کانلی می‌گوید: «باید به شمال اروپا، شمال آتلانتیک و همچنین کشورهای حوزه بالایک و غرب اروپا به عنوان مناطق مهم نگاه کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم