.
.
.

توافق چهارجانبه برای عدم افزایش تولید نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی نعیمی، وزیر نفت سعودی، روز سه شنبه در پایان نشست چهارجانبه قطر گفت تولید نفت این کشور در سطح تولید در ماه ژانویه باقی خواهد ماند، و بازار قیمت نفت را تعیین می کند. نعیمی گفت که اقتصاد سعودی می تواند با قیمتهای کنونی نفت کنار بیاید و این کشور هیچ مشکلی از این بابت ندارد.

نعیمی گفت: "ما در ظرف ماههای آینده اقدام هایی برای برقراری ثبات در بازار انجام خواهیم داد. قیمت کنونی نفت باعث کاهش عرضه آن شده است."

وزیر نفت قطر هم گفت در دیدار چهارجانبه وزیران نفت کشورهای سعودی، روسیه، قطر و ونزوئلا، در دوحه پایتخت قطر، قرار شد تا سقف تولید نفت در سطح تولید ماه ژانویه گذشته ثابت بماند.

در پایان این دیدار، وزیر نفت ونزوئلا گفت که روز چهارشنبه به تهران می رود تا با وزیران نفت ایران و عراق دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدار چهارجانبه وزیران نفت سعودی، قطر، روسیه و ونزوئلا روز سه شنبه در دوحه پایتخت قطر برگزار شد. این دیدار برای یافتن راهی برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت در اثر افزایش عرضه آن تشکیل شده بود.

قیمتهای نفت از میانه سال 2014 میلادی به شدت کاهش یافته و بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داده است. کاهش قیمت نفت باعث کاهش شدید درآمد کشورهای تولید کننده نفت شده است.

پس از دیدار روز سه شنبه، بازارهای جهانی نسبت به آن واکنش مثبتی داشتند، و قیمت نفت شمال با 1.33 دلار افزایش به 30.77 دلار برای هر بشکه برای تحویل در ماه مارس معامله شد.