شورای امنیت رفع محاصره مناطق مخالفان سوری را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال بازدید استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت، از سوریه، اعضای این شورای روز جمعه 15 ژانویه طی نشستی اضطراری راه‌های رفع محاصره مناطق تحت کنترل مخالفان معتدل سوری را که توسط حزب الله لبنان و رژیم اسد اعمال شده است، بررسی می کنند.

محاصره مناطق غیر نظامی تحت کنترل مخالف سوری و گرسنه نگاه داشتن آنها با هدف مجبور کردن آنها به تسلیم یکی از سیاست‌های منظم رژیم اسد و حامیان آن ایران و حزب الله لبنان طی دو سال اخیر بوده است. این سیاست که تاکنون به قتل عام تدریجی صده‌ها نفر منجر شد، اعتراضات گسترده‌ای را در سطح جهانی در بر داشته است.

در همین حال روز پنج شنبه فرانسوا دولاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که پاریس، لندن و واشنگتن، خواستار برگزاری نشستی اضطراری از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای رفع محاصره مناطق مختلف سوریه از جمله شهر مضایا شدند.

دولاتر افزود:«این نشست برای آگاه کردن مردم جهان از یک تراژدی انسانی که در مضایا و دیگر شهرهای محاصره سوریه صورت گرفته است، برگزار می شود».

این نشست در حالی برگزار می شود که قرار است وزیران خارجه روسیه و ایالات متحده روز 20 ماه جاری در شهر زوریخ با هم ملاقات کنند تا زمان مذاکرات میان مخالفان سوری و رژیم اسد را جدول بندی و اعلام کنند.

به دنبال انتشار تصاویر و گزارش‌های تکان دهنده ای از مناطق تحت محاصره حزب الله لبنان و رژیم اسد در مضایا و دیگر شهرهای سنی نشین مخالف اسد که به کشته شدن‌ها صدها سوری منجر شد، کشورهای نيوزيلند، اسبانيا وفرنسه خواستار اجلاس فوری و اضطراری در شورای امنیت شدند.

به دنبال این رویدادها و فشار جامعه سازمان حقوق بشری در امریکا و اروپا روز دوشنبه یک کاروان

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید