آلمان پناهجویان سوری را از دست داشتن در آزارهای جنسی اخیر تبرئه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیچ اتهام رسمی متوجه پناهجویان سوری به دست داشتن در ده‌ها سرقت، آزار و اذیت جنسی و تجاوز در شب سال نوی میلادی در شهر کلن آلمان در نزدیکی مرز بلژیک، نشده بود بلکه شک و شبهه‌های در این باره وجود داشت و برخی هم تلویحی چنین سخنی را مطرح کردند. اما این سخنان همه با اظهار نظرهای رسمی دو روز پیش خنثی شد که مهم‌ترین آن‌ها سخنان وزیر دادگستری آلمان است. او اتهام را متوجه گروه‌های تندرویی کرد که از خارج از آلمان برای ناآرامی‌ها برنامه ریزی کرده و طرحی را برای آزار ده‌‎ها زن وضع کردند.

هایکو ماس وزیر دادگستری آلمان در مصاحبه با روزنامه Bild گفت: «سرقت‌ها و آزار و اذیت‌های جنسی، «باعث شوک در آلمان» و برای همه اروپایی‌ها شد. او افزود: «اسناد و مدارک نشان می‌دهد که این ناآرامی از پیش برنامه‌ریزی شده بود».

ماس ادامه داد: «هنگامی که شمار زیادی شخص برای نقض قانون تجمع می‌کنند، نشان می‌دهد که این عملیاتی برنامه ریزی شده است و بسیار دشوار است قانع شوم این‌گونه نبوده است».

او به عملیات آشوب، سرقت و آزار و اذیت جنسی روی داده در مهم‌ترین میدان کلن در شب سال نو اشاره می‌کند. گزارش‌های اولیه پلیس حاکی از آن بود که عاملان این حادثه، بیشرشان از کشورهای عربی و شمال آفریقا بودند. اما در گزارش دوم، به این مساله اشاره نشده است.

آقای ماس در پاسخ به این سوال که آیا پناهجویان عامل این جرایم بودند؟ گفت: «نباید عاملان جرایم روی داده و پناهجویان را یکی دانست، این مساله بسیار خطرناکی است که میان اصل شخص و میلش برای نقض قانون، ارتباطی قائل شویم، آمارها نشان می‌دهد پناهجویان همان جرایمی را مرتکب می‌شوند که آلمان‌ها هم مرتکب می‌شوند»، و بدین ترتیب وزیر دادگستری آلمان، اتهام را به طور کلی از روی پناهجویان سوری برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید