اعلام آمادگی ترکیه برای میانجی‌گری میان سعودی و ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه برای میانجی‌گری به منظور پایان دادن به تنش اخیر میان ایران و سعودی که اخیرا شدت یافته و به قطع روابط میان دو طرف انجامیده، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه 11 ژانویه در سخنانی در نشست سالانه سفرای ترکیه در کشورهای جهان گفت: «ترکیه آماده است هر اقدامی لازم باشد برای پایان تنش میان ایران و سعودی انجام دهد، تنشی که در پی ناتوانی تهران در حمایت از سفارت سعودی بالا گرفته است».

تنش اخیر میان سعودی و ایران در پی حمله به سفارت ریاض در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد آغاز شده است. این حمله در اعتراض به اجرای حکم اعدام نمر النمر، روحانی شیعه نزدیک به ایران که به دست داشتن در اعمال تروریستی متهم شده بود، صورت گرفت. النمر یکی از 47 تنی بود که حکمشان اجرا شد. اکثر اعدام شدگان از اعضای گروه القاعده بودند.

در پی حمله به سفارت سعودی، این کشور روابط خود را با ایران قطع کرد. در پی آن بحرین، سودان، جیبوتی و سومالی هم روابط خود را با ایران قطع کردند. امارات متحده عربی سطح مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد. کویت و قطر هم سفرای خود را از ایران فرا خواندند.

مولود چاووش اغلو در ادامه سخنان خود اظهار داشت که ترکیه از «پیام‌های اسلام ستیز» که در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا مطرح می‌شود، ناخرسند است.

او همچنین از استقرار نیروهای ترک در منطقه بعشیقه عراق که باعث اختلاف دیپلماتیک میان آنکارا و بغداد شد، حمایت کرد و گفت که ترکیه به تمامیت ارضی عراق احترام می‌گذارد اما استقرار نیروها در پی بحرانی شدن اوضاع امنیتی صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید