مصاحبه با غطفان غنوم کارگردان سوری به مناسبت اولين جشنواره سینمایی اسکاندیناوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با شروع سال نوی میلادی، جشنواره سینمایی سکاندیناوی Scandinavian International FILM Festival در هلسنکی پایتخت فنلاند کار خود را آغاز کرد و علاقه مندان از ماه فوریه آینده می توانند در این جشنواره ثبت نام کنند. براساس اعلام دست اندرکاران، اولین دوره این جشنواره که در ماه سپتامبر برگزار می شود، به فیلم هایی که درباره موضوعات انسان محور، ملت های ستمدیده، کودکان و خشونت ستیزی ساخته شده باشند، نگاه ویژه ای خواهد داشت. مدیریت این جشنواره را کارگردان عرب سوری "غطفان غنوم" که عضو اتحادیه سینماگران فنلاند است، برعهده دارد.

به همین مناسب " العربیه.نت" گفتگویی را با او انجام داد که در ادامه می خوانید.

اولین دوره این جشنواره که در ماه سپتامبر برگزار می شود، بخش های مختلفی خواهد داشت. این بخش ها شامل فیلم های داستانی بلند و کوتاه، فیلم های مستند و تجربی بلند و کوتاه و همچنین بخش انیمیشن خواهد بود.

امیدواریم این جشنواره که در شهر هلسینکی فنلاند برگزار می شود، بتواند گامی مهم در حمایت از جنبش جهانی سینما و دروازه ای برای همه سینماگرانی که به سینمای مستقل علاقه مندند، باشد. اولین دوره این جشنواره می تواند آغازی باشد برای یک روند مستمر و پایدار، تا بتواند به میعادگاهی برای دیدار و آشنایی متقابل فیلم سازان اروپا و ساخته های سینماگران جدید از سرتاسر جهان مبدل شود. در همین راستا و در حاشیه این جشنواره نشست های فکری و فرهنگی در خصوص موضوعات انسان محور برگزار خواهد شد. از دیگر سو، این جشنواره می تواند تریبون مناسبی برای معرفی آثار سینمای سکاندیناوی به شکل خاص و سینمای جهان به شکل عام باشد.

همه ما می دانیم که در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان بحران های شدیدی را در زمینه حقوق بشر تجربه می کنند و در تعداد قابل توجهی از این کشورها رویدادهای ناگواری روی می دهد که ارزش پیگیری جدی و به تصویر کشیده شدن را دارند. از آنجا که برگزارکنندگان این جشنواره بر این باورند که سینما یک هنر تاثیرگذار و بیان کننده حقیقت است، شعار “به زندگی بگو آری” say yes to life را به عنوان شعار اولین دوره این جشنواره انتخاب کرده و امیدوارند که این جشنواره بتواند همه ارزش هایی که به برانگیخته شدن روح بشردوستی و مهربانی بین ملل مختلف و همچنین مخالفت با همه اشکال خشونت و واپسگرایی را در خود دارند، کمک کند.

می توان گفت که با همکاری سازمان های هنری، سینمایی و فرهنگی فنلاند، در شروع اولین دوره و گستراندن شادابی در آن موفق بوده ایم. بی تردید زمان و توان زیادی در دو سال گذشته صرف کارهایی اجرایی آماده سازی جشنواره شد که امیدواریم همه این تلاش ها بتواند موفقیت ها و اهداف مورد نظر برگزارکنندگان را در پی داشته باشد.

جشنواره از ابتدای ماه فوریه تا آگوست از طریق روش های شرح داده شده در وبگاه رسمی جشنواره به آدرس http://www.sciff.fi/ شروع به پذیرش فیلم ها می کند.

همه آنچه شرکت کنندگان باید بدانند، در وبگاه ما شرح داده شده است تا متقاضیان بتوانند همه شروط لازم برای شرکت در جشنواره را کسب کنند.

لازم به یادآوری است که جشنواره تنها فیلم هایی را می پذیرد که از روش های رسمی شرح داده شده، اقدام به ثبت نام کنند. همه فیلم های شرکت کننده براساس نظر هیات کارشناسی ناظر بر جشنواره، انتخاب خواهند شد.

براساس افسانه های سرزمین های نوردیک در شمال اروپا، "ایگدراسیل” یا درخت جهان، یک درخت نارون سترگ بود که ریشه های سه گانه اش تا اعماق جهان زیرین و تا سرزمین دلاوران و الهه گان می رسید. بر اساس همین افسانه ها جهان هستی از ۹ جهان دیگر که همگی پیرامون این درخت بوده اند، تشکیل می شد. نشان رسمی این جشنواره یک نوار قرقره سینمایی را در خود دارد که دور درخت ایگدراسیل پیچیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید