شورای امنیت حمله به سفارت سعودی در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد «با شدید‌ترین قاطعیت ممکن» حمله به دو نمایندگی دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد را محکوم کرد.

در بیانیه شورای امنیت آمده است که این شورا «از این حملات به شدت احساس نگرانی می‌کند». این بیانیه همچنین از ایران خواست «امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولگری‌ها را بر پایه معاهده‌های بین المللی» حفظ کند.

این بیانیه خاطرنشان کرده است که معاهده وین، کشور‌ها را به حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک ملزم می‌کند. این بیانیه همچنین از همه طرف‌ها خواسته «با تکیه بر گفت‌و‌گو، اقدام‌های لازم را به منظور کاهش در منطقه انجام دهند».

عبدالله المعلمی سفیر سعودی در سازمان ملل متحد، از شورای امنیت خواسته بود حمله به سفارت و کنسولگری سعودی را در ایران محکوم کند. او این حملات را، نقض خطرناک معاهده‌ها و قوانین بین المللی دانسته بود.

المعلمی همچنین از ایران خواسته بود به حمایت از نمایندگی‌های دیپلماتیک، عدم دخالت در امور کشورهای دیگر و احترام گفتاری و عملی به حسن هم جواری، پایبند باشد.

پیش از این، ایران در نامه‌ای به شورای امنیت، نسبت به حمله به سفارت سعودی ابراز تاسف کرده و متعهد شده بود که حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک، دیگر تکرار نشود.

روز یکشنبه ۳ ژانویه، سعودی در پی حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیکش در ایران، تصمیم به قطع روابط با این کشور گرفته بود. حمله به نمایندگی‌های سعودی در ایران در اعتراض به اعدام نمر النمر از پیروان حکومت تهران در سعودی صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید