با «سلام علیکم» آغاز شد.. پیام نخست‌وزیر کانادا به مسلمانان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاستن ترودو نخست وزیر کانادا، پیامی تصویری به بزرگ‌ترین گردهمایی علمای مسلمان آمریکا، کانادا و جهان که اواخد دسامبر هر سال در شهر تورنتوی کانادا برگزار می‌شود، ارسال کرد که آن را با «سلام علیکم» به زبان عربی آغاز کرد. او همچنین به پناهجویان به کشورش، خوش آمد گفت.

نخست وزیر در پیام خود، به برگزاری کنندگان کنگره «احیای روحیه اسلامی» درود فرستاد و گفت که تنوع فرهنگی و دینی، از برجسته‌ترین ویژگی‌های جامعه کانادا است.

ترودو، سخنان خود را با «سلام علیکم» به زبان عربی آغاز کرد و سپس به دو زبان رسمی کانادا، یعنی انگلیسی و فرانسوی سخن گفت. او اظهار داشت: «بسیار خشنودم که با چند جمله با شما مشارکت می‌کنم در سه سال گذشته، فرصت حضور در برخی جلسات این کنگره را یافتم. خشنودم که این کنگره، نماد هویت اسلامی مسلمانان کانادا است، کشوری که بر پایه تنوع استوار است، تنوعی که در پی ساختن کشوری قوی است».

ترودو بر اهمیت همبستگی میان کانادایی‌ها در بنای وطنشان بدون تبعیض میان آن‌ها تاکید کرد و گفت کانادا بر این مساله حریص است و به همین دلیل، از پناهجویان سوری استقبال کرده و از لحظه رسیدنشان به فرودگاه، آن‌ها را شهروند به شمار آورده است. او سخنان خود را با آرزوی صلح برای همه پایان داد.

کنگره برای نخستین بار در سال ۲۰۰۳ برگزار شد. از آن هنگام به بزرگ‌ترین کنگره اسلامی در کانادا و آمریکا تبدیل شد.

این کنگره هر ساله در فصل زمستان و به طور مشخص در ماه دسامبر در تعطیلی‌های کریسمس برگزار می‌شود؛ مساله‌ای که برای مسلمانان آمریکا و ایالت‌های مختلف کانادا، امکان حضور در تورنتو، پایتخت اقتصادی ایالت اوتاوا را برای حضور در کنگره ۳ روزه فراهم می‌کند.

استقبال از این کنگره هر سال افزایش می‌یابد. در حالی که در سال ۲۰۰۳، حدود ۳۵۰۰ تن در کنگره شرکت کردند، در سال ۲۰۱۱ شمار شرکت کنندگان به حدود ۲۰ هزار تن رسید.

معمولا دانشمندان، مبلغان، مصلحان و هنرمندانی مسلمان از کشورهای مختلف جهان در این کنگره حضور می‌یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم