آیا آمریکا از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران عقب نشینی کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال ستریت جورنال» پنجشنبه ۳۱ ژانویه نوشت که کاخ سفید آمریکا تصمیم گرفته است تصویب تحریم‌های احتمالی جدید علیه ایران به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را به تعویق اندازد.

این گزارش چند روز پس از آن منتشر می‌شود که آمریکا اعلام کرده بود روز ۲۶ دسامبر نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران اقدام به شلیک موشک در نزدیکی ۳ ناو آمریکایی و یک ناو فرانسوی در تنگه هرمز کرد.

«وال ستریت جورنال» به نقل از مسئولان آمریکایی که نامشان را ذکر نکرده، نوشت: «واشینگتن همچنان در پی مقابله با برنامه موشکی ایران است» و «تحریم‌های پیشنهادی وزارت خزانه داری آمریکا همچنان مطرح است».

این منابع افزوده‌اند که تحریم‌های آتی، با توافق هسته‌ای ماه ژوئن میان ایران و گروه ۱+۵، هماهنگ خواهد بود.

این گزارش زمان مشخصی را برای اجرای تحریم‌های جدید اعلام نکرده است.

برپایه توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) مقرر شد در مقابل محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که علیه این کشور به خاطر این برنامه اعمال می‌شود، به تدریج تعلیق و لغو شود.

روزنامه «وال ستریت جورنال» چهارشنبه گزارش داده بود که واشینگتن، در حال آماده کردن بسته‌ای جدید از تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و افرادی است که به ایران در توسعه برنامه موشک‌های بالستیکی‌اش کمک کردند.

این گزارش افزوده که ممکن است برخی از شرکت‌ها و اشخاص شرکت کننده یا دارای ارتباط با طراحی و تولید موشک‌ها نه فقط در ایران بلکه در هنگ کنگ و امارات عربی متحده مورد تحریم قرار بگیرند.

ایران دهم اکتبر گذشته، یک موشک دوربرد هدایت پذیر با نام «عماد» را آزمایش کرد. به گزارش رسانه‌های نزدیک به محافل امنیتی در ایران، برد این موشک که از نسل جدید موشک‌های بالستیک زمین به زمین است ۱۷۰۰ کیلومتر و وزن کلاهک آن تا ۷۵۰ کیلوگرم است و ضریب خطایی کمتر از پنج متر دارد.

پس از انتشار این گزارش حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نامه‌ای به حسین دهقان وزیر دفاع این کشور، دستور توسعه برنامه موشکی را صادر کرد.

حسن روحانی در نامه خود، آمریکا را به «سیاست‌های خصمانه و دخالت نا‌مشروع و غیر قانونی در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران» از راه «افزودن افراد و موسسات جدیدی در فهرست تحریم‌های ظالمانه قبلی» متهم کرده است.

روحانی افزوده است: «لازم است در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد».

پیش از این جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته بود که احتمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران بر سر آزمایش موشکی اکتبر امسال ایران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size