.
.
.

پوتین با تهدید اردوغان: هواپیماهایتان اجازه ورود به آسمان سوریه را ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه طی نشست رسانه‌ای سالیانه خود که بعد از ظهر روز پنجشنبه 17 دسامبر در مسکو برگزار شد ضمن تهدید آشکار ترکیه اعلام داشت که هواپیماهای این کشور اجازه ورود به آسمان سوریه را ندارند.

پوتین بار دیگر با اشاره به سرنگونی ماه گذشته جنگنده سوخوی روسیه در آسمان سوریه بوسیله اف 16 ترکیه، آنکارا را متهم کرد که بدون دلیل از پشت به مسکو خنجر زده است.

رییس جمهوری روسیه در این نشست، مصالحه میان کشورش و دولت کنونی ترکیه را بعید دانست و افزود که آنکارا پس از سرنگونی هواپیمای روسیه با مسکو تماس نگرفت.

پوتین در این نشست به بحران سوریه پرداخت و گفت :" به هیچ قدرت خارجی اجازه نخواهیم داد برای سوریه رهبر تعیین کند، و موضع ما در این باره تغییر نخواهد یافت."

او در ادامه تاکید کرد تا زمانی که عملیات ارتش سوریه در جریان است روسیه نیز به حمایت خود از رژیم حاکم در سوریه ادامه خواهد داد و در عین حال یادآور شد که کشورش نیازی به پایگاه دائمی در سوریه ندارد.

طبق اظهارات پوتین مساله اصلی در عراق و سوریه تجارت نفت است اما عامل اسلامی یک عامل ثانوی است.

رییس جمهوری روسیه بیان داشت که کشور متبوعش طرح پیشنویس آمریکا را در شورای امنیت درباره سوریه بطور کلی تایید می‌کند و آن را در کل قابل قبول توصیف کرد.

پوتین در این نشست رسانه‌ای از همه طرف‌های درگیر در بحران سوریه خواست تا برای دست‌یابی به توافقنامه‌ای به یکدیگر امتیاز بدهند و در عین حال گفت تا زمانی‌که نیروهای بشار الاسد به عملیات نظامی خود ادامه دهند، روسیه نیز به عملیات خود ادامه خواهد داد.

وی ضمن عدم تاکید بر نیاز روسیه به داشتن پایگاهی دائمی در سوریه اعلام داشت، مسکو دارای اسلحه‌‌ای بسیار قوی است که این امکان را فراهم می‌کند تا به هرکسی حتی اگر هزاران کیلومتر از مرزهایش فاصله داشته باشد، ضربه بزند.