.
.
.

اولین قاضی محجبه در آمریکا به قرآن سوگند یاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارولین ووکر-دیالو، اولین قاضی محجبه در تاریخ آمریکاست که روز پنجشنبه 10 دسامبر به قرآن قسم خورد تا به قانون اساسی آمریکا وفادار بماند. فیلم این مراسم روز چهارشنبه 16 دسامبر در سایت فیسبوک ووکر منتشر شد و واکنش های بسیاری را به همراه داشت.

خانم ووکر که آفریقایی تبار است، به سمت قاضی دادگاه بروکلین نیویورک برگزیده شده است. به گزارش رسانه های آمریکایی، انتشار فیلم سوگند خوردن او می تواند مخالفتی باشد با اظهارات دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه این کشور. ترامپ در واکنش به کشتار سن برناردینوی کالیفرنیا، پیشنهاد کرده است تا از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری بعمل آید.

دادگاه نیویورک در ماه نوامبر گذشته تصمیم خود مبنی بر انتخاب خانم ووکر به عنوان قاضی را اعلام کرده بود، و این مراسم با حضور کمیته ارزیابی قانون اساسی آمریکا در دادگاه بروکلین انجام شد. دهها هزار نفر فیلم ویدیوی این مراسم را در یوتیوب تماشا کرده اند.

شیلا عبدالسلام، اولین زن مسلمان است که در سال 1992 به ریاست دادگاه عالی نیویورک انتخاب شد. در سال 2006 نیز چارلین مخلد الدر، در شهر "وین" در ایالت میشیگان به سمت قاضی انتخاب شد. در ایالت کالیفرنیا هم مسلمانان به سمت قاضی انتخاب شده اند و از آن میان حلیم ضانیدینا، آمریکایی آفریقایی تبار را می توان نام برد.